21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Jerome Powell: Zvýšená inflace není jediným rizikem, kterému čelíme

Federální rezervní systém pokračuje v hledání křehké rovnováhy mezi podporou hospodářského růstu a řízením inflace. Nedávná prohlášení představitelů Fedu osvětlují jejich opatrný přístup. Navzdory solidnímu tempu expanze americké ekonomiky přetrvávají obavy o dosažení cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace.

Nad Čínskou ekonomikou se opět vznáší hrozba lockdownu

Prudký nárůst covidu-19 komplikuje snahy Pekingu dosáhnout nulového výskytu nemoci bez použití tvrdých restrikcí, které brzdí čínskou ekonomiku, řekl hlavní ekonom Macquarie. Čína podle něj dosáhla bodu, z něhož už není návratu, uvádí CNBC. Zaměstnanci největší továrny na výrobu iPhonů mezitím protestovali proti pandemickým restrikcím, píše BBC.

V posledních několika dnech se počet pozitivních případů covidu-19 v Číně vyšplhal téměř na úroveň téměř srovnatelnou s dubnem, kdy úřady uvrhly přísný lockdown na Šanghaj. Pevninská Čína dosáhla zhruba 28 000 denních pozitivních případů.

Hlavní ekonom společnosti Macquarie Larry Hu podle CNBC řekl, že tento masivní nárůst pozitivních případů komplikuje Pekingu cíle dosáhnout virové nuly bez použití tvrdých pandemických restrikcí.

Koronavirus tvrdě zasáhl Peking, Kanton a několik centrálních oblastí v Číně. Úřady proto zavedly omezení obchodních a společenských aktivit a zakázaly konzumaci v restauracích. V metropoli zavřely obchodní centra a velké parky.

Ve městě Čeng-čou se podle BBC News střetla policie se zaměstnanci největší továrny pro výrobu iPhonů. Oni totiž nesouhlasí s pracovními podmínkami. Kvůli nárůstu pozitivních případů covidu-19 zůstal areál továrny společnosti Foxconn uzavřen a platí zde přísný lockdown.

„Čína už možná překročila bod, z něhož není návratu, protože je nepravděpodobné, že by dosáhla nulového covidu bez dalšího tvrdého blokování ve stylu Šanghaje,“ myslí si Hu. „To, co by nyní úřady mohly udělat, je zpomalit šíření viru, tedy zploštit křivku zpřísněním kontrol,“ dodal ekonom.

Vietnamská cesta

Hu poukázal na změny ve vládní politice i propagandě. Úřady se podle něj chystají na rozvolnění restrikcí v následujících šesti až devíti měsících. Poznamenal, že cesta k tomuto volnějšímu životu bude zahrnovat spoustu „tam a zpět“.

„Peking nedávno ukázal první známky ochoty znovu opatření rozvolnit a zavedl některá dolaďovací opatření, ale znovuotevření může být zdlouhavý a nepohodlný proces,“ domnívá se dále Hu.

Politika nulového covidu vedla k tomu, že čínská ekonomika v prvním letošním čtvrtletí vykázala nárůst o pouhá tři procenta. Pokud jde o hrubý domácí produkt (HDP), jenom od pondělí zasáhly koronavirové restrikce asi 20 procent čínské ekonomiky.

Hu poukázal jako na možnou inspiraci pro Čínu na Vietnam, který loňský listopad kompletně rozvolnil pandemické restrikce ve snaze naučit se s virem koexistovat jako zbytek světa. Zatímco pandemická situace v zemi se zdá být i přes nové pozitivní přírůstky stabilní, její HDP vykázalo nárůst.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.