Podle skupiny států produkujících ropu OPEC a jejích spojenců nebude mít omikron na globální poptávku energie značný dopad. Proto se na úterní schůzce rozhodla pokračovat v původním plánu. Chce se postupně vrátit k před-pandemické úrovni vývozu ropy. V únoru tak navýší produkci o 400 tisíc barelů denně. Uvedl to server CNN a AP.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci vedení Ruskem se na úterní schůzce dohodli na pokračování svého plánu. Od loňského srpna totiž státy produkující ropu navyšují každý měsíc svůj exportní cíl o 400 tisíc barelů ropy denně.
Postupně se totiž chtějí vrátit k před-pandemické úrovni produkce ropy. Proto také v únoru členské státy organizace a její spojenci navýší vývoz dle původních plánů. A to přes to, že se čím dál rychleji šíří nakažlivější varianta koronaviru zvaná omikron.
Skupina OPEC+ označila variantu omikron za „slabou a ne dlouho trvající“ s tím, že na globální poptávku energie nemá značný vliv. „Můžeme navíc pozorovat stabilní ekonomickou vyhlídku jak v rozvinutých, tak rozvíjejících se ekonomikách,“ uvedl rovněž podle serveru BBC Společný technický výbor OPEC ve svém reportu.
Cena ropy v listopadu minulého roku při prvních zprávách o omikronu poklesla, postupně se však navrátila k původním hodnotám.
Ropa Brent se dle serveru Al Jazeera nyní obchoduje za 80 dolarů za barel. Americká ropa West Texas Intermediate (WTI) se pak v současnosti prodává za 77 dolarů za barel.
Na prodej ropy pak zprávy o úterní schůzce 23 členských států OPEC neměly značný vliv, jelikož je většina obchodníků očekávala.
Ukončit chce skupina OPEC+ navyšování produkce ropy v září
Plánované navyšování produkce by pak podle skupiny OPEC mělo skončit v září. Do té doby musí ještě její členské státy zvýšit export ropy o 3 miliony barelů denně.
Na rozvrhu se členové organizace dohodli po prvotních neshodách loni v červenci. Další schůzku bude mít skupina OPEC+ 2. února.
Po začátku světové pandemie v roce 2020 pak státy snížily export ropy o 10 milionů barelů denně. Loňský podzim o urychlení produkce usilovaly především Spojené státy americké (USA), jelikož tím chtěly bojovat proti rostoucím cenám paliva a energie.
Skupina OPEC však dlouho odmítala s tím, že trh extra dávku ropy nepotřebuje. Nakonec však 23. listopadu USA spolu s dalšími státy koordinovaně vydaly ropu ze svých strategických zásob. Bidenův plán však neměl na vysoké ceny energie příliš velký dopad.