Více
  19.9 C
  Czech
  Pondělí, 8 srpna, 2022

  OSN: Válka na Ukrajině vedla k obřímu globálnímu skoku v cenách potravin

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Válka na Ukrajině minulý měsíc vedla k obřímu skoku v cenách potravin na další rekordní úroveň, tvrdí OSN. Ruská invaze narušila dopravu slunečnicového oleje a obilovin, jako je kukuřice a pšenice. Znamená to, že se zvyšují náklady i na alternativy. Po celém světě zdražuje také maso, mléčné výrobky a cukr. Ceny potravin jsou údajně nejvyšší za posledních 60 let. Napsala o tom stanice BBC News na svém webu. 

  Ruská invaze přerušila dodávky od největšího světového vývozce slunečnicového oleje, což znamená zvyšování jeho ceny. 

  Ukrajina je rovněž největším vývozcem obilovin, připomíná stanice BBC News. Ruská vojska ale narušila produkci i dodávky kukuřice a pšenice. Jejich cena dramaticky vzrostla, varuje OSN. 

  Index cen potravin OSN sleduje celosvětové potravinové komodity a měří průměrné ceny obilovin, rostlinného oleje, mléčných výrobků, masa a cukru. Ceny se zvyšují právě i v případě těchto komodit. 

  Hrozí globální sociální nepokoje

  Podle OSN jsou ceny potravin nejvyšší za posledních 60 let. Cena rostlinných olejů stoupla o 23 procent. V případě obilovin vzrostla o 17 procent. Cena cukru stoupla o 7 procent a masa o 5 procent. 

  Mléčné výrobky byly válkou zasaženy nejméně. Jejich cena vzrostla pouze o tři procenta, vyplývá z indexu OSN. 

  Ceny potravinářských komodit přitom už před válkou byly na desetiletých maximech kvůli globálním problémům se sklizní. 

  To zvýšilo životní náklady, které znepokojily politiky po celém světě. Obávali se sociálních nepokojů po celém světě. Tato rizika se dnes ale zvyšují. 

  Například ve Spojeném království náklady na potraviny letos vzrostly o 15 procent. Ceny potravin podle OSN kvůli válce na Ukrajině vzrůst až o 20 procent. Zvyšuje se tak riziko podvýživy a hladomoru v chudých zemích. 

  Zásoby obilovin by však na konci roku mohly vzrůst o 2,4 procenta. Ukrajina i Rusko totiž obiloviny ukládají kvůli sníženému vývozu. 

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama