15.2 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Nová kanadská pravidla pro čistou elektřinu by umožnila určité využití fosilních paliv

Kanada ve čtvrtek zveřejnila dlouho očekávaný návrh předpisů o čisté elektřině, jejichž cílem je vytvořit energetickou síť s nulovými emisemi do roku 2035. Uvedla, že bude povoleno určité pokračující používání fosilních paliv.

Společnost BP oznámila dvojnásobné zisky a další investice do fosilních paliv

Společnost BP oznámila, že se její zisky v loňském roce více než zdvojnásobily na 28 miliard dolarů a že rozšíří investice do nových fosilních projektů, což nejspíše pobouří klimatické aktivisty. Na britské ministry je vyvíjen tlak, aby energetickým firmám zvedli neočekávanou daň. Informují o tom The Guardian a BBC News.

Energetická firma BP loni podle deníku The Guardian vydělala 28 miliard dolarů, což je oproti roku 2021 dvojnásobek. Oznámení společnosti opět o něco zvýšilo tlak na britskou vládu, aby energetickým gigantům zvedla neočekávanou daň.

Labouristé minulý týden požádali o přepracování odvodu ze zisků v energetickém sektoru. K těmto krokům se uchýlili po oznámení dvojnásobných zisků společnosti Shell, která loni vydělala rekordních 40 miliard dolarů.

Britský politik Paul Nowak uvedl, že energetické společnosti s britskými rodinami zacházejí jako s „automaty na peníze“ a že veřejnost má na pobouření právo. „Když si miliony lidí snaží vytopit své domovy a na stůl položit jídlo, BP se cestou do banky smějí,“ rozzuřil se Nowak.

Firma BP uvedla, že v daních po celém světě musí uhradit 15 miliard dolarů. Za těžbu v Severním moři musí zaplatit 2,2 miliardy dolarů. Neočekávaná daň ve Spojeném království BP přijde na 700 milionů dolarů.

Honba za špinavými penězi

Generální ředitel BP Bernard Looney přiznal, že by nebyl překvapen, kdyby kvůli neočekávané dani ve Spojeném království letos firma přišla o 3 miliardy dolarů. Ještě minulý rok přitom prohlašoval, že BP je „hotovostním automatem na peníze“.

Firma také oznámila, že v příštích sedmi letech plánuje zvýšit produkci ropy a plynu. Obrací se tak zády ke svému závazku naopak produkci fosilních paliv omezit v rámci snahy snížit emise uhlíku.

BP byla jednou z prvních energetických společností, která projevila ambice emise uhlíku omezit. Slíbila jejich snížení do konce desetiletí o 35 až 40 procent a do roku 2050 čistou nulu, připomíná televize BBC News.

V úterý však tento cíl upravila na 20 až 30 procent do konce desetiletí. Uvedla, že je třeba nadále investovat do fosilních paliv, aby uspokojila současnou poptávku. Tohle oznámení bude trnem v oku klimatických aktivistů.

Již se k tomu vyjádřila britská pobočka Greenpeace, podle níž BP pociťuje tlak investorů a politiků tlačících na vydělání ještě více „špinavých peněz“ na ropě a plynu. Britská vláda podporuje fosilní paliva jako prevenci proti energetické chudobě.

Britští politici schválili nové kolo udělování licencí pro těžbu v Severním moři. Investují však do obnovitelných zdrojů energie, která je podle expertů cestou, jak překonat energetickou i klimatickou krizi současně a otevřít nová pracovní místa.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.