9.7 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Britský poštovní skandál století: Ministryně obchodu obviňuje bývalého šéfa pošty ze lži

Britská ministryně obchodu Kemi Badenoch obvinila bývalého předsedu poštovního úřadu Henryho Stauntona ze lži ohledně řešení skandálu Horizon. Spor vznikl poté, co Staunton v rozhovoru prohlásil, že mu vysoký vládní úředník dal pokyn, aby odložil výplatu kompenzací pro podřízené poštmistry a umožnil tak konzervativcům "dokulhat" do příštích voleb.

Fujitsu získala zakázky za více než 3,4 miliardy liber navzdory roli v poštovním skandálu, který zničil stovky životů

Japonská nadnárodní IT společnost Fujitsu údajně od roku 2019 získala s organizacemi napojenými na ministerstvo financí ve Velké Británii zakázky v hodnotě přes 3,4 miliardy liber. A to navzdory svému zapojení do skandálu s chybou v systému Post Office, vyplývá ze zjištění poslanců parlamentu.

Consumer Reports vyzývá výrobce tmavé čokolády, aby snížili hladiny olova a kadmia ve výrobcích

Consumer Reports v pondělí vyzval čtyři výrobce čokolády, aby se do Valentýna zavázali snížit množství olova a kadmia ve svých produktech z tmavé čokolády poté, co testování odhalilo škodlivé hladiny těžkých kovů. Informovala o tom agentura Reuters.

V dopisech pro Hershey Co, Mondelez International Inc, Theo Chocolate a Trader Joe’s časopis Consumer Reports uvedl, že dlouhodobé vystavení těmto kovům může mít za následek problémy s nervovým systémem, potlačení imunitního systému a poškození ledvin.

Konzistentní, dlouhodobé vystavení i malému množství těžkých kovů může vést k řadě zdravotních problémů, uvádí Consumer Reports. Nebezpečí je největší pro těhotné ženy a malé děti, protože kovy mohou způsobit vývojové problémy, ovlivnit vývoj mozku a vést k nižšímu IQ, říká Tunde Akinleye, výzkumník bezpečnosti potravin, který vedl testovací projekt.

„Ale existují rizika pro lidi jakéhokoli věku,“ dodává. Časté vystavení olovu u dospělých může například vést k problémům s nervovým systémem, hypertenzi, potlačení imunitního systému, poškození ledvin a reprodukčním problémům.

Dopisy podle agentury Reuters doprovázelo téměř 55 000 petičních podpisů.

Minulý měsíc Consumer Reports uvedl, že 23 z 28 testovaných tabulek tmavé čokolády obsahovalo potenciálně škodlivé hladiny olova, kadmia nebo obojího. Z toho vyplývající nebezpečí hrozí lidem, kteří jedí více než jednu unci čokolády denně.

Pět z testovaných tabulek mělo zvýšené hladiny obou kovů: dvě od Theo Chocolate a po jedné od Lily’s vlastněných Hershey, Green & Black’s vlastněných Mondelez a Trader Joe’s.

Temná stránka zdravé čokolády

Lidé volí hořkou čokoládu zejména pro její potenciální zdravotní přínosy, píše Consumer Reports. A to díky studiím, které naznačují, že její bohatý obsah antioxidantů může zlepšit zdraví srdce. Také pro její relativně nízkou hladinu cukru.

Tato „zdravější“ čokoláda má ale i svou temnou stránku. Výzkum zjistil, že některé tyčinky tmavé čokolády obsahují kadmium a olovo – dva těžké kovy spojené s řadou zdravotních problémů u dětí i dospělých.

Výrobci čokolády okamžitě nereagovali na žádosti o vyjádření.

Obchodní skupina National Confectioners Association uvedla, že kalifornské zdravotní směrnice, které Consumer Reports používají a považují za ty nejvíce „ochraňující dostupné“, nejsou „normy bezpečnosti potravin“ a že čokoláda zůstává pro konzumaci bezpečná.

Trader Joe’s byl od vydání studie Consumer Reports žalován kvůli hořké čokoládě nejméně devětkrát. Společnosti Hershey’s a Mondelez byly také kvůli zjištěním časopisu žalovány, stejně jako další výrobci čokolády, včetně Godivy a Lindt.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.