26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Burger King čelí žalobě kvůli velikosti Whoppera

Americký soudce rozhodl, že Burger King musí čelit žalobě, která tvrdí, že jeho burger Whopper vypadá na jídelním lístku větší, než ve skutečnosti je.

Potřebujete různorodost, kritizovala vědkyně Google. Ten ji po neshodách nahrazuje novou vedoucí

Kolem etického týmu umělé inteligence společnosti Google se od začátku prosince ozývají nespokojené hlasy. Vyvolal je náhlý odchod jeho šéfky a prominentní vědkyně Timnit Gebru. Ta korporaci kritizovala za nedostatečnou diverzifikaci a ohled vůči menšinám. Ve čtvrtek tak Google po několika týdnech zvolil novou vedoucí Marian Croak. Ta povede mimo jiné i zaměstnance kdysi pracující pro Gebru. Uvedla to agentura Reuters.

Nová šéfka výzkumného centra Google zaměřujícího se na zodpovědnost umělé inteligence (AI) Marian Croak bude vést deset týmu. Mezi ně patří i ten, v němž se vědci věnují etice AI. Do začátku prosince ho z části vedla známá vědkyně Timnit Gebru, která ale společnost opustila po vážných neshodách. Marian Croak se od té doby snažila nespokojené zaměstnance s vedením Google usmířit. Ve čtvrtek jim tak po svém jmenování sdělila, že Gebru respektuje a minulé události považuje za nešťastné.

„Ráda bych, aby lidé diskutovali více diplomaticky, abychom v našem oboru mohli skutečně pokročit kupředu,“ uvedla podle CNN Marian Croak. Většina zaměstnanců z etického týmu však zatím není s obměnou vedení spokojená. Podle nich došlo k rozhodnutí bez jejich vědomí a management Googlu v něm navíc nezahrnul požadavky, jež po odchodu bývalé vedoucí Timnit Gebru tým předložil. Ta na svém Twitteru uvedla, že je bolestivé vidět svou bývalou dlouhodobou kolegyni a více prezidentku Marian Croak, jak přijetím nové pozice legitimuje neférové kroky vedení.

Neshody s vedením Google vznikly po kritice nedostatečné různorodosti společnosti

Timnit Gebru je průkopnicí ve svém oboru, v minulosti se totiž zaměřovala na výzkum ohledně nerovnosti a zaujatosti AI. Byla rovněž jednou z mála afro-amerických zaměstnanců známé společnosti. Podle prohlášení Google z loňského roku totiž tvoří okolo 3,7 procent všech pracujících Googlu. Mezi ně se pak mimo jiné řadí i nová vedoucí Marian Croak. S vedením se Gebru v prosinci loňského roku neshodla kvůli e-mailu, který svým kolegům rozeslala.

V něm upozorňovala na chybějící diverzitu v pracovním prostředí. Stěžovala si také na zdlouhavé posuzování jejího výzkumu. Ten byl ale podle Googlu podán těsně před termínem odevzdání a nesplňoval jistá kritéria pro jeho zveřejnění. Gebru následně prohlásila, že pokud vedení nesplní její požadavky, jež v reakci předložila, pak společnost opustí. Management jí místo reakce rovnou napsal, že rezignaci přijímá. Ohrazoval se totiž také vůči e-mailu, jež rozeslala kolegům a který dle nich neodpovídal odpovědnému chování vedoucí.

Tento krok však vyvolal nevoli mezi zaměstnanci a vyústil v odchod dalších dvou zaměstnanců. Stovky z nich pak podle BBC podepsali dopis určený vedení, jenž známou vědkyni podporoval. V něm Google osočovali z rasismu a cenzury. Na Twitteru se pak uchytil hashtag #BelieveBlackWomen. Gebru totiž v minulosti bojovala také proti rasistickému zaujetí v AI. Kritizovala například systémy rozpoznávání obličejů, jež nebyly schopné zaznamenat lidi s tmavší barvou pleti.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.