21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Jerome Powell: Zvýšená inflace není jediným rizikem, kterému čelíme

Federální rezervní systém pokračuje v hledání křehké rovnováhy mezi podporou hospodářského růstu a řízením inflace. Nedávná prohlášení představitelů Fedu osvětlují jejich opatrný přístup. Navzdory solidnímu tempu expanze americké ekonomiky přetrvávají obavy o dosažení cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace.

Recese v USA klepe na dveře. Bílý dům její hrozbu popírá

Ministryně financí Spojených států se domnívá, že recese není a ani do ní americká ekonomika nesměřuje, což naznačuje také Wall Street. Tam však panují obavy o budoucnost. Bývalý poradce exprezidenta USA Donalda Trumpa řekl, že se Bílý dům svým postojem dopouští chyby. Informovala o tom stanice CNBC a server Rajacreator.

Názory na ekonomickou situaci ve Spojených státech se různí. Bílý dům si je jistý, že americká ekonomika v recesi není a že k ní ani nesměřuje. Wall Street souhlasí, obavy však vzbuzuje budoucnost. Upozornil na to server CNBC.

Web CNBC také uvedl, že při pohledu na data skutečně nic recesi na první pohled nenasvědčuje. Trh práce ve Spojených státech je relativně v dobrém stavu, výroba sice slábne, avšak stále expanduje a spotřebitelé nejsou ve finanční tísni, přestože tolik neutrácejí, píše stanice.

„Tohle není ekonomika, která je v recesi, nacházíme se však v období přechodu, v němž růst zpomaluje,“ prohlásila americká ministryně financí Janet Yellen. „Recese je plošný pokles, který ovlivňuje mnoho sektorů ekonomiky,“ pokračovala Yellen a dodala, že to nepozoruje.

Bývalý poradce exprezidenta Donalda Trumpa a ekonom Kevin Hassett s postojem Bílého domu nesouhlasí. Podle něj dělá administrativa amerického prezidenta Joe Bidena chybu, protože nepřiznává realitu.

„Jsme… tak trochu v recesi, že? Takže je to těžká doba,“ prohlásil Hassett. Ten aktuálně platí za významného výzkumníka v think tanku Hooverův institut. „Kdybych byl v Bílém domě, nepopíral bych, že jde o recesi,“ řekl.

Cena za zkrocení inflace? Recese

V jakém je americká ekonomika stavu vyjde najevo ve čtvrtek se zveřejněním údajů o hrubém domácím produktu (HDP).

V prvním čtvrtletí letošního roku došlo k poklesu HDP o 1,6 %. Federální rezervní banka v Atlantě upozorňuje na tempo propadu ve druhém čtvrtletí shodné s prvním čtvrtletím. To by znamenalo recesi.

Řada ekonomů s prestižních amerických bank již recesi vyhlíží, Wall Street to ovšem vidí jinak. Index Dow Jones Industrial Average odhaduje nárůst HDP za druhé čtvrtletí o 0,3 %.

Zda nastane recese nakonec podle Wall Street zůstane v rukou spotřebitelů, kteří se nacházejí pod tlakem největší americké inflace za posledních 40 let, napsal server Rajacreator. Inflace je podle ukazatelů tím, co americkou ekonomiku ohrožuje do budoucna.

Nástup recese v USA ovlivní také zvyšování úrokových sazeb Federálního rezervního systému (Fed). To je účinný nástroj pro boj s inflací. Ekonomové se ovšem obávají, že cenou za kontrolu inflace je právě recese.  

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.