Více
  18.8 C
  Czech
  Pondělí, 8 srpna, 2022

  Spojené státy americké otevřely po téměř dvou letech hranice naočkovaným cestovatelům

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Po téměř dvou letech od uzavření hranic se Spojené státy americké (USA) v pondělí otevírají zahraničním cestovatelům. Ti ale musí být naočkovaní schválenými vakcínami. Doložit musí navíc také negativní test na covid-19. Uvedl to server BBC. Po celou dobu mohli do USA vycestovat pouze američtí občané, rezidenti a vybrané skupiny lidí.

  Americké hranice se v pondělí otevřely naočkovaným cestovatelům z Brazílie, Číny, Indie, Irska, Velké Británie, Jihoafrické republiky a 26 evropských států patřících do Schengenského prostoru. Navštívit své příbuzné a kamarády tak mohou po téměř dvou letech od uzavření hranic kvůli začátku světové pandemie. Doložit ale musí dokončené očkování jedné ze schválených vakcín a negativní test na koronavirus, který není starší než tři dny.

  Mezi povolené vakcíny patří Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson, Astra Zeneca, Covaxin, Covishield, Sinopharm a Sinovac. Místo negativního testu mohou cestující předložit rovněž důkaz o prodělaném onemocnění v posledních třech měsících. Uvedl to server BBC. Děti ve věku dvou až 17 let očkování prokázat nemusí, místo toho si musí po třech až pěti dnech po příletu dojít na test. Při příletu jsou také povinni ukázat negativní test na koronavirus podstoupený v posledních 24 hodinách.

  Prokázat očkování nemusí ani američtí občané nebo rezidenti, platí pro ně ale stejné podmínky jako pro děti. Aerolinky pak znovuotevření hranic netrpělivě očekávaly. Například British Airways a Virgin Atlantic je oslaví synchronizovaným vzletem prvních letadel opouštějících britské letiště Heathrow a směřujících do USA. Letecké společnosti také navyšují lety, jejich počet se ale pořád nerovná před-pandemickým číslům z podzimu roku 2019.

  Na amerických letištích budou ze začátku nejspíše vznikat dlouhé fronty

  Spojené státy byly naší srdcovou zemí po 37 let. Virgin bez nich zkrátka nemůže být Atlantic,“ uvedla podle serveru Sky News k otevření hranic ředitelka aerolinky Virgin Atlantic Shai Weiss. Například šéf letecké společnosti Delta Air Lines Ed Bastian ale na konferenci koncem října varoval před počátečními zmatky.

  „Garantuji vám, že ze začátku přílety příliš organizované nebudou. Kvůli prvotnímu náporu cestovatelů budou nejspíše vznikat dlouhé fronty,“ upozornil podle serveru CNN. Hranice se ale neotevřou jen letadlům, cestování se obnoví také pro pozemní hranice a příjezdy lodí.

  Naočkování cestovatelé pak po příjezdu v karanténě zůstávat nemusí. Americké úřady ale doporučují, aby si po třech až pěti dnech po překročení hranic zašli na test. Vybrané neočkované skupiny, které mají vstup do USA rovněž povolené, mají ale test povinný. Měly by také sedm dní po příjezdu zůstat v samo-izolaci.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama