Rychlé znovuotevření čínské ekonomiky po dlouhých lockdownech zlepšuje vyhlídky pro globální investory, kteří chtějí za sebou zanechat jeden ze svých nejhorších roků v historii. Může ale také podnítit inflační tlaky, o kterých politici doufají, že odezní. Analýzu přinesla agentura Reuters.
Dopad znovuotevření druhé největší světové ekonomiky na finanční trhy, kterou loni zasáhly dvouciferné ztráty, když inflace a úrokové sazby vyskočily, je kritický.
Mezi největší sázky na naděje na oživení patří rozvíjející se trhy, komodity, měny, ropa, cestovní ruch a evropské luxusní společnosti. Není pochyb o tom, že to bude drsná jízda. Případy nákazy covid-19, úmrtí a ekonomický dopad v důsledku nekontrolovatelného nárustu infekcí po znovuotevření Čínu teprve čeká. A ceny komodit již rostou, což zvyšuje inflační rizika.
Investoři se zatím zaměřují na pozitiva, očekávají další stimulační opatření ze strany Pekingu. Také že zdravotní krize a ekonomický dopad na Čínu vyvrcholí v prvním čtvrtletí.
„Příběh znovuotevření vypadá docela dobře a… existuje mnoho úvěrových a fiskálních stimulů, které Čína vkládá do systému,“ řekl Edward Al Hussainy, hlavní analytik úrokových sazeb a měn ve společnosti Columbia Threadneedle. Ta spravuje aktiva v hodnotě 546 miliard dolarů. „Tento stimul si nachází cestu do globálních cen aktiv.“
Znovuotevření Číny také odstraňuje rizika recese. Goldman Sachs očekává, že ekonomika eurozóny letos poroste o 0,6 % oproti dřívější prognóze poklesu. Čínská poptávka „vyrovná smutný příběh na Západě…“, říká Chris Iggo, hlavní investiční ředitel pro klíčové investice v AXA Investment Managers. Poukazuje na to, že spotřebitelská poptávka a obchodní výdaje se zpomalují, protože úrokové sazby vzrostly.
Vítězové na trhu
Rozvíjející se trhy, které těžily z cestovního ruchu a obchodních vazeb s Čínou, byly na vrcholu nákupního seznamu. Pro investory byl oblíbený thajský baht. Vzrostl na nejvyšší hodnotu od března a od začátku prosince o nějakých 5 %.
Čínští turisté jsou pro thajskou ekonomiku klíčoví. Představovali čtvrtinu ročních návštěvníků Thajska před pandemií.
Tourism-dependent businesses across Asia celebrate China's border reopening as visitors from the world's largest outbound tourism market resume international travel https://t.co/wIrlI0sMfl pic.twitter.com/Af0JB42lHP
— Reuters (@Reuters) January 10, 2023
Amundi, přední evropský investor, uvedl, že znovuotevření může být předzvěstí „bodu obratu“ pro akcie rozvíjejících se trhů. Zisky společností v Malajsii, Singapuru a Thajsku by se měly zvýšit, uvedla Goldman Sachs. Dalším oblíbeným investorem je přední producent mědi Chile. Jeho peso od začátku prosince vzrostlo o 7 %, protože ceny mědi tento týden poprvé od června vyskočily na 9 000 USD.
Komoditní australský dolar by také mohl dále růst, řekl manažer fondu BlueBay Asset Management Zhenbo Hou.
Očekávalo se, že oživení světového růstu v důsledku znovuotevření Číny poškodí bezpečný dolar, ale prospěje euru. Čína je předním obchodním partnerem Evropské unie s přibližně 16 % veškerého obchodu se zbožím. Analytici Barclays předpokládají, že zpomalení Číny bylo odpovědné za více než polovinu loňského propadu eura vůči dolaru.
Obavy z inflace
Znovuotevření Číny však na druhou stranu vyvolává obavy z inflace. Čína je předním světovým dovozcem ropy a mnoha dalších komodit – ceny ropy od poloviny prosince vzrostly o 10 % na téměř 84 USD.
„Jedna věc, na kterou musíme dávat pozor, je, zda oživení v Číně přispívá ke globálním inflačním tlakům,“ řekl Iggo ze společnosti AXA. Dodal, že znovuotevření by mohlo přimět Evropskou centrální banku ke zvyšování sazeb na delší dobu, protože inflace v eurozóně je z velké části poháněna energií.
Odborníci podle agentury Reuters doufají, že ekonomické zpomalení mimo Čínu vyrovná její rostoucí poptávku po komoditách a ztlumí inflační dopad. Goldman Sachs odhaduje, že návrat k normálnímu cestování a přepravě v Číně by mohl zvýšit spotřebu ropy o 1,5–2 miliony barelů denně. Ale pomalejší růst celosvětově znamená, že ceny ropy nedosáhnou maxim z roku 2022 poblíž 140 USD.