Více
  9.9 C
  Czech
  Sobota, 1 října, 2022

  Obrovské ložisko zemního plynu objeveno na Kypru

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Těžební společnosti našly nedaleko jižního pobřeží Kypru obrovské ložisko, které podle odhadů obsahuje 2,5 bilionu kubických stop zemního plynu. Ložisko může pomoci v energetické krizi a snaze světa zbavit se závislosti na ruském plynu. Na Kypru se nacházejí již celkem čtyři významná ložiska. Informoval o tom server ABC News a agentura AF News.

  Ruská invaze na Ukrajinu vedla k úsilí zbavit se závislosti na ruském zemním plynu. Ruský plynárenský gigant a hlavní vývozce zemního plynu do Evropy Gazprom oznámil, že přeruší koncem srpna na tři dny dodávky plynu na kontinent. Jako důvod uvedl údržbové práce na plynovodu Nord Stream 1.

  Ceny zemního plynu na burzách dosáhly nových rekordů. Italská ropná společnost Eni s partnerskou francouzskou nadnárodní firmou pro zpracovávání ropy TotalEnergies mezitím objevila nové ložisko zemního plynu.

  Ložisko se nachází asi 160 kilometrů od jihozápadně od pobřeží Kypru ve vrtu Cronos-1, uvedla sever ABC News. Vrt má hloubku 2287 metrů. Objev ohlásilo kyperské ministerstvo energetiky.

  Ložisko podle odhadů obsahuje 2,5 bilionu kubických stop zemního plynu. Kyperská ministryně energetiky Natasa Pilides uvedla, že by tento objev mohl zajistit dodávky komodity do Evropy.

  Těžební společnosti chystají další zkušební vrty

  Pilides podle agentury AP News dodala, že snaha Evropské unie (EU) odříznout se od ruského plynu stále více zahrnuje v energetickém plánování Kypr.

  Nově objevené ložisko není jediné. V kyperských vodách se nacházejí další tři taková významná ložiska, která dohromady obsahují zhruba 12 bilionů kubických stop zemního plynu. První z nich objevila v roce 2011 firma Noble Energy. Později jej odkoupila společnost Chevron.

  Podle Pilides je reálný scénář ten, že by plyn z těchto ložisek proudil potrubím do Egypta. Z něj do Evropy by putoval lodní dopravou ve zkapalnělé formě, což by mohlo pomoci splnit cíle přejít do roku 2050 na méně škodlivé zdroje energie.

  Ministerstvo energetiky nyní uvedlo, že vrtná loď partnerských těžebních společností se nyní snaží určit přesnější množství zemního plynu, které se v něm nachází. Následovat budou další zkušební vrty.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Reklama