21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Jaká je budoucnost Tesly? Podpora Muska Trumpovi rozděluje Wall Street

Podpora prezidentské kampaně Donalda Trumpa ze strany generálního ředitele společnosti Tesla Elona Muska vyvolala na Wall Street bouřlivou debatu o dopadu případného druhého prezidentského období na výrobce elektromobilů.

Setkání Musk a Módí: Tesla dorazí do Indie co nejdříve

Generální ředitel Tesly Elon Musk řekl, že výrobce elektromobilů bude v Indii, „co nejdříve to bude v lidských silách“. Komentář následoval setkání s indickým premiérem Narendrou Módím, který je na státní návštěvě USA. Informovala o tom agentura Reuters či BBC.

Indická vláda uvedla, že pozvala Muska, aby prozkoumal investiční příležitosti v oblasti elektrické mobility a komerčního vesmírného sektoru. Musk řekl, že se „snaží zjistit správné načasování“, aby se tak stalo.

Setkání Módího s Muskem, který také vlastní Twitter, přišlo několik dní poté, co spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey obvinil Indii z vyhrožování uzavřením platformy za to, že během protestu v letech 2020–2021 nevyhověla příkazům k odebrání obsahu.

Obvinění pana Dorseyho, vznesená v rozhovoru pro nezávislou zpravodajskou show, indická vláda podle BBC důrazně odmítla a označila to za „naprostou lež“.

Musk se k epizodě ve středu vyjádřil a řekl, že „Twitter nemá jinou možnost než se podřídit místním vládám. Pokud nebudeme dodržovat zákony místní vlády, budeme zavřeni…“ „Uděláme vše, co bude v našich silách, abychom zajistili co nejsvobodnější projev, který zákon umožňuje,“ řekl.

Musk se také nazval „fanouškem pana Módího“ a řekl, že Indie má „více příslibů než kterákoli velká země na světě“. „Pan Módí se opravdu zajímá o Indii, protože nás tlačí k tomu, abychom v Indii významně investovali. A to je něco, co máme v úmyslu udělat. Jen se snažíme zjistit správné načasování,“ řekl novinářům. „Jsem si jistý, že Tesla bude v Indii, jakmile to bude v lidských silách.“

Odložené plány

Tesla jednala s indickými byrokraty a ministry o tom, jak se chystá vstoupit na domácí trh. Agentura Reuters minulý měsíc uvedla, že Tesla navrhla zřízení továrny na výrobu elektrických vozidel a také zvažuje výrobu baterií pro elektromobily v zemi. „Velmi vážně se dívají na Indii jako na výrobní a inovační základnu,“ řekl agentuře v květnu federální ministr Rajeev Chandrasekhar.

Původní plány společnosti otevřít základnu v Indii byly loni odloženy poté, co indická vláda trvala na tom, aby Tesla vyráběla auta lokálně. Automobilka však uvedla, že chce nejprve exportovat do Indie, aby mohla otestovat poptávku.

Musk také řekl, že doufá, že do Indie přinese satelitní internetovou službu Starlink provozovanou jeho společností SpaceX. „Nechceme se vrhnout do oznámení, ale myslím, že je docela pravděpodobné, že to bude významná investice do našeho vztahu s Indií,“ řekl novinářům.

Indie chce investovat do vesmíru

Jihoasijská země se nyní snaží umožnit některým americkým společnostem zpočátku spolupracovat s indickými firmami na investicích do jejího vesmírného sektoru, řekl agentuře Reuters zdroj obeznámený s touto záležitostí.

Indie otevřela cestu pro soukromé starty v roce 2020 a chce, aby její soukromé vesmírné společnosti zvýšily svůj podíl na globálním trhu startů během příštího desetiletí pětinásobně.

Módí v úterý přijel do New Yorku na třídenní státní návštěvu, která je podle všeho zlomovým bodem pro bilaterální vztahy mezi Indií a USA. Před přímým jednáním s prezidentem Joem Bidenem bude ve čtvrtek slavnostně přivítán v Bílém domě.

V úterý více než 70 amerických zákonodárců napsalo Bidenovi a vyzvalo ho, aby během jeho setkání s Módím upozornil na otázky lidských práv. Vyjádřili své znepokojení nad rostoucí náboženskou nesnášenlivostí, omezením svobody tisku a zaměřováním se na skupiny občanské společnosti v Indii.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.