Společnost SpaceX hodlá nadále investovat do sítě satelitů Starlink poskytující vysokorychlostní internetové připojení v odlehlých oblastech. Přes to, že je umístění satelitů v nižší oběžné dráze poměrně riskantní. Prozatím totiž není výdělečné a Starlink musí své produkty prodávat za polovinu výrobní ceny. Podle CNN to v úterý uvedl podnikatel, miliardář a zakladatel SpaceX Elon Musk na konferenci v Barceloně. Celková investice do projektu Starlink by pak měla dosáhnout 20 až 30 miliard dolarů.
Satelitní internetová síť Starlink má za cíl postupně od letošního srpna začít pokrývat celý svět, až na severní a jižní pól. Nyní funguje projekt zkušebně, má 1500 satelitů a funguje ve 12 zemích světa pro přibližně 70 tisíc uživatelů. Poskytovat by jim měl vysokorychlostní širokopásmové internetové připojení. Společnost podnikatele Elona Muska SpaceX by pak dle něj měla do Starlinku investovat až 30 miliard dolarů. Miliardář to v úterý prozradil ve videohovoru na Mobile World Congress v Barceloně. Jedná se o největší pravidelné setkání telekomunikačních společností.
„Úspěchem bude, když neskončíme v bankrotu. To bude skvělé, a pak se můžeme posunout dál,“ uvedl k současnému stavu projektu Starlink Elon Musk. Nyní totiž společnost prodává terminály, tedy antény propojující uživatele se satelity, za polovinu ceny. Podle slavného miliardáře by se však měla výrobní cena z tisíce dolarů v nejbližších 12 měsících snížit na 300 až 500 dolarů. Internetová síť by měla mít v plné kapacitě 12 tisíc satelitů a vyplnit tak mezery mezi územím už pokrytým na zemi umístěným připojením a sítí 5G.
V současnosti ztrácí SpaceX na terminálech Starlink peníze
Někteří analytici jsou však vůči úspěchu projektu Starlink kritičtí. Poukazují totiž na to, že kvůli menšímu počtu obyvatel v méně obydlených oblastech se nemusí projekt vyplatit. Prodej by totiž nemusel vystačit na splacení investovaných peněz. I Musk uznal, že veškeré předchozí pokusy o zavedení satelitní internetové širokopásmové služby z 90. let selhaly. „Abych byl upřímný, ztrácíme na terminálech v současnosti peníze,“ přiznal pak na konferenci podnikatel. Starlink musí navíc čelit konkurenci v podobě společnosti Kuiper spadající pod Amazon, britskému OneWeb nebo indické firmě Bharti Enterprises.
„Opravdu se dostáváme do částí světa, které jsou nejhůře dostupné,“ popsal dále rozmisťování satelitů podle Financial Times Musk. Společnost SpaceX má ale nyní pracovat na nových terminálech, které by byly schopné poskytnout stejné služby, ale za mnohem nižší výrobní cenu. Podnikatel na konferenci v Barceloně také oznámil, že s projektem Starlink uzavřely partnerství dvě velké telekomunikační firmy, jejichž jména však neuvedl. Poměrně rapidní růst projektu Starlink odstartovala společnost SpaceX umístěním prvních satelitů roku 2019.