Více
  18.8 C
  Czech
  Pondělí, 15 srpna, 2022

  Středoamerický Salvador možná bude první zemí na světě, která přijme bitcoin jako oficiální měnu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Salvador ležící ve Střední Americe bude možná první zemí na světě, která formálně přijme bitcoin jako druhou oficiální měnu. Dle prezidenta Nayiba Bukeleho by to mělo pomoci obyvatelům země žijícím v zahraničí. Informuje o tom BBC.

  Nejmenší země Střední Ameriky by se mohla stát první zemí na světě, kde by se oficiálně platilo kryptoměnou. Dle prezidenta Nayiba Bukeleho to usnadní Salvadořanům žijícím v zahraničí odesílání peněz domů.

  V krátkodobém horizontu to vytvoří pracovní místa a pomůže zajistit finanční začlenění tisíců lidí, kteří jsou mimo formální ekonomiku,“ řekl Bukele na konferenci. Dle něj by to také mohlo podpořit investice do země.

  Pokud by byl jeho plán uskutečněn, 70 % obyvatel, kteří nemají bankovní účty, by získalo přístup k finančním službám.

  Salvadorská ekonomika navíc závisí do značné míry na penězích zasílaných ze zahraničí, neboť to tvoří přibližně 20 % hrubého domácího produktu země.

  Přes dva miliony Salvadořanů totiž žije mimo zemi a každý rok pošle zpět do své rodné vlasti více než 4 miliardy dolarů.

  V současnosti jsou ovšem takové služby mnohdy zpoplatněny a doručení peněz může trvat i dny. V některých případech je navíc nutné peníze vyzvednout osobně. Navrhovaný plán Bukeleho by tak lidem umožnil vyhnout se nákladným poplatkům a zjednodušil převody.

  Zlepší to životy a budoucnost milionů lidí,“ řekl Bukele.

  Image průkopníka

  Bukele je mladý a dle Rohana Graye, experta z iniciativy Digital Currency Global Initiative, má „oznámení něčeho takového velkou PR hodnotu, i když nejsou zpracovány všechny podrobnosti.“

  Gray ale varoval, že země, která se rozhodne přijmout kryptoměnu jako oficiální měnu, dá značnou kontrolu „síti, která není stabilní, nemá odpovědné subjekty a nemá záznamy o poskytování takové cenové stability a likvidity, jež má měna poskytovat“.

  Bitcoin v průběhu času značně kolísal a většina světových centrálních bank proto zkoumá možnosti vytváření vlastních digitálních měn.

  Stále je zde proto mnoho otázek ohledně toho, jak by se digitální měna stala oficiálním platidlem země.

  Dle analytika Willa Granta se ale jedná o krok, který pravděpodobně posílí image bitcoinu jako „měny budoucnosti“ a postavení prezidenta Bukeleho jako inovátora.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama