26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Vláda Spojeného království čelí odporu ohledně plánované obchodní dohody s Austrálií

Obchodní dohoda o volném trhu mezi Brity a Australany se začala rýsovat. Vláda Spojeného království ovšem čelí odporu ze strany zemědělců, ekologů i politiků. Státní tajemník pro Skotsko byl vyzván k činu nebo rezignaci. Informuje o tom deník Guardian.

Británie diskutuje o odsouhlasení 15letého přechodného období, ve kterém by postupně došlo k neomezenému volnému obchodu s nulovými tarify a cly mezi Austrálií a Británií. Ministři usilují o to, aby byla dohoda podepsána před summitem G7 v Cornwallu, který začne 11. června.

Bezcelní dovoz hovězího masa ošetřeného hormony do Británie by dle odpůrců „představoval hořkou zradu venkovských komunit“. Australským farmářům je totiž povoleno používat hormony, aby byl dobytek větší. Jejich maso tak podléhá zákazu dovozu ze strany EU.

V loňském roce britské ekologické skupiny a zemědělci strávili měsíce zdůrazňováním, že obchodní dohody by neměly ohrozit potravinové standardy nebo dobré životní podmínky zvířat. V listopadu se ministr pro životní prostředí George Eustice a ministryně zahraničního obchodu Liz Truss společně zavázali, že v rámci jakékoli obchodní dohody nepovolí dovoz hovězího masa ošetřeného hormony nebo chlorovaných kuřat.

Ian Blackford ze Skotské národní strany (SNP) také varoval, že navrhovaná obchodní dohoda s Austrálií bude nepřiměřeně ovlivňovat skotské farmáře. SNP proto vyzvala Alistera Jacka, státního tajemníka pro Skotsko, aby „bránil nebo rezignoval“, pokud se mu nepodaří postavit se za farmáře.

Taková obchodní dohoda by představovala hořkou zradu venkovských komunit, podkopala náš zemědělský sektor a znamenala by skutečnou hrozbu pro budoucí životaschopnost,“ napsal dle Guardian Ian Blackford Jackovi.

Dle kritiků bude mít jen malý přínos

Je neuvěřitelně znepokojivé, že vláda ,sprintuje‘, aby podepsala obchodní dohodu s Austrálií, která by měla vážné důsledky pro britské zemědělství a zdánlivě by přinesla ekonomice jen velmi malý přínos,“ uvedla Minette Batters, prezidentka National Farmers’ Union.

Oddělení pro mezinárodní obchod (DIT) odhaduje, že HDP Spojeného království v důsledku dohody vzroste během příštích 15 let o 0,025 %.

Obavou je pro některé také možnost toho, že dohoda přispěje k vyšší podpoře oddělení Skotska od Británie. Odpůrci skotské nezávislosti se obávají, že by to mohlo zvýšit podporu referenda ve venkovských oblastech, kde lidé dříve stáli proti němu.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.