18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

USA: Federální rezervní systém zvedl úrokové sazby o 0,75 %

Americká centrální banka v boji proti rekordní inflaci, která v zemi minulý měsíc dosáhla 9,1 %, zvýšila úrokové sazby o 0,75 %, což vyvolalo prudký nárůst akcií. Instituce v tom hodlá pokračovat. Informovala o tom stanice BBC a France 24.

Federální rezervní systém (Fed) zvýšil úrokové sazby, a sice o 0,75 procentního bodu. Naposledy tak učinil v červnu. Fed se tak snaží zakročit proti inflaci, která minulý měsíc dosáhla 9,1 %. To je nejvíce za posledních 40 let, píše BBC News.

Američtí spotřebitelé podle dostupných informací nedůvěřují ekonomice v zemi. Ceny v USA letí vzhůru, zejména v segmentu potravin a energií.

Akciové trhy zaznamenaly prudký nárůst, neboť šéf Fedu Jerom Powell na tiskové konferenci prohlásil, že ekonomika Spojených států se zatím v recesi nenachází a že navzdory jejímu zpomalování půjde Fed ve zvyšování úrokových sazeb ještě dál. Ekonomové však podle informací stanice France 24 volají pouze po půlbodovém navýšení.

Zvyšování úrokových sazeb s cílem zkrotit inflaci na 2 % lze pozorovat po celém světě. Evropská centrální banka zvýšila úrokové sazby poprvé za 11 let o 0,5 %. Bank of England zvýšila v červnu úrokovou sazbu o 1,25 %.

Zvyšování úroků je účinnou zbraní proti zdražujícím se cenám, oslabuje však hospodářský růst, čímž může ekonomiku strhnout do recese.

Recese v USA

Bílý dům zastává názor, že žádná recese není a nebude. „Tohle není ekonomika, která je v recesi, nacházíme se však v období přechodu, v němž růst zpomaluje,“ prohlásila americká ministryně financí Janet Yellen.

„Kdybych byl v Bílém domě, nepopíral bych, že jde o recesi,“ oponoval bývalý poradce exprezidenta Donalda Trumpa a ekonom Kevin Hassett, podle něhož dělá administrativa amerického prezidenta Joe Bidena chybu, neboť nepřiznává realitu.

Zda se ekonomika USA nachází v recesi se dozvíme dnes ve zprávě o hrubém domácím produktu (HDP).

Index Dow Jones Industrial Average odhaduje nárůst HDP ve druhém čtvrtletí o 0,3 %.

V prvním čtvrtletí letošního roku došlo k poklesu HDP o 1,6 %. Federální rezervní banka v Atlantě varuje před shodným tempem propadu ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Zda však nastane recese rozhodnou podle Wall Street hlavně spotřebitelé, jejichž výdaje do ekonomiky stále kvůli vysokým životním nákladům klesají.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ