Trumpova administrativa se dále formuje. Nejnovější nominace Paula Atkinse na nového předsedu Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vzbudila další naděje v sektoru kryptoměn.
Představitelé kryptoměnového odvětví považují Atkinse za zastánce deregulace. Kritici však vyjadřují obavy z jeho minulých kroků během finanční krize v roce 2008.
Nově zvolený prezident Donald Trump nominoval Paula Atkinse na post předsedy Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Toto rozhodnutí se setkalo s nadšením ze strany kryptoměnové komunity, která dlouhodobě usiluje o změnu regulačního přístupu k digitálním aktivům. Atkins, bývalý člen SEC v letech 2002-2008, je známý svými vazbami na toto odvětví. Založil firmu zabývající se poradenstvím v oblasti rizik, která se stará o klienty z oblasti bankovnictví a obchodování, včetně klientů z prostředí kryptoměn. Trump označil Atkinse za „osvědčeného vůdce pro regulaci zdravým rozumem“ a zdůraznil jeho závazek podporovat „robustní a inovativní“ kapitálové trhy.
President-elect Trump picked Paul Atkins to serve as chair of the Securities and Exchange Commission, turning to a pro-business conservative and former regulator to run the agency that is in charge of protecting investors from fraud. https://t.co/Gcs8h8xXvL pic.twitter.com/8cdHLNGb4l
— The New York Times (@nytimes) December 4, 2024
Kryptoměnový průmysl doufá ve vstřícnější prostředí
Atkinsova nominace je v ostrém kontrastu s odcházejícím předsedou SEC Garym Genslerem, který čelil kritice za tvrdé regulace v oblasti kryptoměn. Pod Genslerovým vedením SEC zahájila několik soudních řízení proti klíčovým hráčům na trhu s kryptoměnami a označila tento sektor za „divoký západ“.
Kristin Smith, generální ředitelka Blockchain Association, pochválila Atkinse jako „vynikající“ volbu. Dodala, že „nepřetržité křížové tažení proti kryptoměnám“ v posledních čtyřech letech vedlo k hospodářské stagnaci a ztrátě pracovních míst. Se jmenováním Atkinse mnozí v odvětví doufají v příznivější regulační prostředí.
Panují však i obavy kvůli Atkinsově minulosti
Jmenování se však neobejde bez kontroverzí. Senátorka Elizabeth Warren, nastupující demokratka v senátním bankovním výboru, vznesla obavy ohledně Atkinsovy minulosti během finanční krize v roce 2008. Poukázala na jeho nesouhlas s pokutami proti velkým společnostem, které se tehdy provinily pochybením. Kritici se obávají, že Atkinsův přístup k deregulaci by mohl vést k opakování finančních selhání z minulosti. Změna priorit v Komisi pro cenné papíry a burzy by mohla podpořit shovívavější postoj k porušování pravidel cenných papírů, což by mohlo způsobit nejistotu v ochraně investorů.
Trumpův důraz na snižování byrokracie a podporu růstu podniků se shoduje se známými Atkinsovými preferencemi. To vytváří předpoklady pro potenciálně transformační změny v dalším fungování SEC. Širší důsledky této nominace se však teprve projeví.