Více
  24.9 C
  Czech
  Středa, 17 srpna, 2022

  Trumpova administrativa přidá na černou listinu čínské společnosti SMIC a CNOOC

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Trumpova administrativa plánuje přidat na černou listinu čínského výrobce čipů SMIC a ropného giganta CNOOC. Tímto krokem dojde k další eskalaci napětí s Pekingem před nástupem nově zvoleného prezidenta Joe Bidena. Uvedla to agentura Reuters na základě viděného dokumentu.

  Ministerstvo obrany (DOD) má v úmyslu přidat na černou listinu další čtyři čínské společnosti ve vlastnictví nebo pod kontrolou čínské armády, čímž se celkový počet zvýší na 35. Nedávné pravidlo vydané prezidentem Donaldem Trumpem by mělo od listopadu příštího roku zabránit americkým investorům v nákupu cenných papírů od společností, které jsou na černé listině umístěné.

  Není jasné, kdy budou nové dodatky k černé listině zveřejněny oficiálně. Dle dokumentu, který viděla agentura Reuters a čtyři zdroje však seznam zahrnuje společnosti China Construction Technology, China International Engineering Consulting Corp, Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) a China National Offshore Oil Corp (CNOOC).

  SMIC uvedla, že její produkty a služby jsou výhradně pro civilní a komerční použití a společnost nemá žádný vztah s čínskou armádou. Její akcie však v pondělí poklesly o 2,7%. Akcie společnosti CNOOC v pondělí poklesly o téměř 14%.

  Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying řekl, že Peking doufá, že Spojené státy nebudou stavět překážky ve spolupráci a nebudou diskriminovat čínské společnosti.

  Rozšířená černá listina je pokládána za součást snahy upevnit odkaz odcházejícího republikána Trumpa vůči Číně. Toto opatření je také součástí širšího úsilí Washingtonu zaměřit se na to, co považuje za snahu Pekingu přimět korporace k využití vznikajících civilních technologií pro vojenské účely.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama