26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Burger King čelí žalobě kvůli velikosti Whoppera

Americký soudce rozhodl, že Burger King musí čelit žalobě, která tvrdí, že jeho burger Whopper vypadá na jídelním lístku větší, než ve skutečnosti je.

Tvrzení Australana, že vynalezl bitcoin, posoudí britský soud

Australský počítačový vědec Craig Wright, jež tvrdí, že vynalezl bitcoin, se rozhodl podniknout právní kroky. Britský soud by měl rozhodnout, zda je skutečně vynálezcem nejpopulárnější kryptoměny. Informuje o tom deník The Guardian.

Londýnský nejvyšší soud tento týden umožnil právníkům Craiga Wrighta, který žije v Británii, stíhat provozovatele a vydavatele webových stránek bitcoin.org, zvaného Cobra. Dle dokumentů podaných u soudu, které viděla agentura Reuters, je stíhán na základě porušení autorských práv.

Celá kauza závisí na tom, kdo je autorem publikace známé jako Bitcoin White Paper, která byla vydána pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Ta jako první načrtla technologii stojící za digitální měnou.

Bitcoin je první a nejpoužívanější kryptoměnou a aktuálně se jeho hodnota dle serveru Coindesk pohybuje na 50 tisíci dolarech za minci.

Identita Nakamota je již dlouho záhadou. Nicméně Wrightovo tvrzení, že je autorem, je ostře zpochybňováno.

Bitcoin.org nemá sídlo ve Velké Británii a Craigovy nároky na autorská práva týkající se white paperu lze snadno ověřit jako nepravdivé …,“ sdělil Cobra 20. ledna právníkům Wrighta přes Twitter.

Wright ovšem tvrdí, že má důkazy na podporu svých tvrzení. Obvinil proto Cobru z neoprávněného ovládání webové stránky bitcoin.org a požadoval, aby white paper odstranil.

Cobra to potvrdil a uvedl, že jim bylo vyhrožováno, aby stáhli white paper. A to dle něj někým, kdo zjevně není vynálezcem bitcoinu. Pokud by totiž byl, byl by 25. nejbohatším člověkem na světě.

Vypadá to, že se snaží zneužít britské soudy, aby se pokusily cenzurovat white paper a obtěžovat malé weby, jako jsme my, poskytující svým chováním vzdělávací obsah,“ dodává Cobra.

Wrightův právní tým uvedl, že účelem případu nebylo omezit přístup k white paperu nebo někoho zastrašit, ale chránit jeho práva na jeho duševní vlastnictví.

Není to poprvé, co se diskutuje o tom, že by Wright mohl být Nakamoto. Již v roce 2016 to sám Wright tvrdil. Odborníci však zpochybnili důkazy, které poskytl. Slíbil, že poskytne další důkazy, ale o několik dní později ustoupil.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.