Západní státy obvinily v pondělí čínské ministerstvo státní bezpečnosti ze špionáže a další řady nevhodných aktivit. Podle Spojených států amerických (USA), Velké Británie, Evropské unie (EU) a dalších zemí totiž Čína může za útok na servery Microsoft Exchange ze začátku roku. Uvedl to server BBC. Čínské autority však obvinění odmítají.
Podle západních bezpečnostních služeb začínají čínské kybernetické aktivity v poslední době eskalovat. Z toho důvodu obvinily v pondělí vlády USA, EU a Velké Británie čínské ministerstvo státní bezpečnosti z využívání kriminálních nájemních hackerů. Ti pak dle nich měli pro vlastní zisk podnikat různé destabilizující aktivity.
Podle BBC pak jejich útoky ovlivnily alespoň 30 tisíc organizací po celém světě. Největší pozornost však upoutal útok z ledna, který vedla skupina zvaná Hafnium. Využila totiž slabosti v systémech Microsoft Exchange. Vložila do něj proto takzvaná zadní vrátka, pomocí nichž se mohla vracet.
Postupně však stejnou chybu v systému nalezli i další hackeři, a tak se z původně omezeného útoku stal masový. Ze strachu ze zákroku Microsoftu totiž podle západních bezpečnostních služeb nejspíše Hafnium sdílelo možnost přístupu s ostatními.
Přesto však ani jeden ze západních států nepřistoupil k zavedení dalších sankcí. „Stále se ještě snažíme zjistit, co přesně se stalo. Investigace neskončila,“ sdělil v pondělí americký prezident Joe Biden novinářům. Dodal, že by měl v úterý ráno ohledně případu dostat další informace. Čínská vláda veškerá obvinění odmítá.
Čínská vláda útoky neorganizuje, ale nejspíše hackery chrání, míní Biden
„Tohle zjištění pro nás bylo opravdu překvapivé a otevřelo nám oči,“ popsala dále americká administrativa zjištění, že je do kybernetických útoků nejspíše zapletená čínská vláda. Podle Bidena pak ale hackeři nepracují přímo v zastoupení čínského ministerstva. Ta je ale pravděpodobně chrání a vychází jim vstříc, čímž jim práci ulehčuje.
V pondělí pak americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že v San Diegu byli čtyři lidé čínské národnosti obžalováni soudem. A to za „kampaň snažící se o napadení desítek počítačových systémů na univerzitách, ve firmách nebo vládních kancelářích.“ Rovněž mělo dojít k útoku čínských hackerů a následnému požadování výkupného v alespoň jedné americké společnosti. Úřady však prozatím odmítly oznámit bližší informace.
Úřady USA pak měly o spojitosti útoku na Microsoft a čínské vlády vědět už delší dobu, před zveřejněním však chtěly zjistit detaily dalších operací. K oficiálnímu obvinění se pak přidala také Velká Británie, Austrálie, Nový Zéland, Kanada, Japonsko, EU, ale také Severoatlantická aliance (NATO).
Jedná se tak o první případ, kdy NATO veřejně a jednotně odsoudilo kybernetické aktivity Číny. „Útok na Microsoft způsobil bezpečnostní rizika a výrazné ekonomické ztráty pro naše vládní instituce i soukromé společnosti,“ uvedl k případu šéf zahraniční politiky EU Josep Borell.