26.3 C
Czech
Čtvrtek 28. září 2023

Elon Musk prodal akcie Tesly v hodnotě 5 miliard dolarů. Měl se řídit anketou na Twitteru

O víkendu se podnikatel a miliardář Elon Musk zeptal svých fanoušků na Twitteru, zda má prodat 10 procent svých akcií společnosti Tesla. Ve středu dle výsledku ankety prodal akcie v hodnotě 5 miliard dolarů, což odpovídá asi třem procentům jeho podílu ve firmě. Uvedl to server BBC. Část peněz ale hodlá využít na zaplacení daní z akciových opcí.

Pár dnů po anketě na Twitteru se ve středu podnikatel Elon Musk rozhodl prodat část svých akcií společnosti Tesla. Z prodeje získal okolo 5 miliard dolarů, část z nich ale využije na zaplacení daní z akciových opcí. V hlasování na sociální síti se o víkendu svých fanoušků Musk ptal, zda má prodat 10 procent svých akcií výrobce elektrických aut. Hlasování se zúčastnilo 3,5 milionů uživatel. Kladnou odpověď pak zvolilo 57,9 procent.

V reakci na dotaz spadly akcie Tesly asi o 16 procent, ve středu se ale znovu stabilizovaly. Po středečním prodeji zase stouply o 2,7 procent. Média ale upozorňují na to, že asi pětinu prodeje akcií měl podnikatel předem naplánovanou od poloviny září. Už při vytváření ankety tedy pravděpodobně věděl, že alespoň část prodávat bude. Uvedl to server BBC. Pod tweet pak podnikatel napsal, že „se výsledkům podvolí, ať už dopadnou jakkoli“.

Upozorňoval rovněž na to, že prodej akcií je pro něj jediný způsob, jak zaplatit daně. Od společnosti Tesla totiž nedostává plat, ale akciové opce. Část z nich, které získal jako součást odměny roku 2012, pak ale musí uplatnit do konce srpna příštího roku. Média proto poukazují na to, že by akcie stejně dříve nebo později prodat musel.

I po prodeji vlastní podnikatel Elon Musk 166 milionů akcií Tesly

„Poslední dobou se hodně mluví o nerealizovaných ziscích a o tom, že slouží pro vyhýbání se placení daní,“ okomentoval dále svůj příspěvek na Twitteru Musk. Analytici a média proto usuzují, že pravou motivací pro prodej akcií bylo uspokojení povinností týkajících se placení daní při uplatnění akciových opcí. I po prodeji akcií by měl šéf Tesly nadále vlastnit 166 milionů akcií.

Podnikatel Elon Musk je momentálně nejbohatším člověkem světa, výše jeho osobního bohatství je odhadována na 280 miliard dolarů. Společnost Tesla je pak nejcennějším výrobcem aut na světě, její ocenění na burze je přibližně 1 trilión dolarů. Stala se tak šestou společností, která takové hodnoty v historii dosáhla. Musk ale vlastní také hlavní podíl ve společnosti SpaceX.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.