Více
  18.8 C
  Czech
  Pondělí, 8 srpna, 2022

  Veřejný dluh Spojeného království se poprvé vyšplhal přes dva biliony liber

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Díky nákladům na boj proti koronavirové pandemii se veřejné dluhy země vyšplhaly nad velikost britské ekonomiky. Krize vedla k růstu veřejných výdajů a k poklesu daňových příjmů.

  Údaje Úřadu pro národní statistiku (ONS – Office for National Statistics) ukázaly, že se dluh veřejného sektoru v červenci meziročně zvýšil
  o 227,6 miliard GBP na 2 004 miliard GBP. Národní dluh se tak poprvé od března roku 1961 dostal na 100,5% HDP.

  Od začátku hospodářského roku v dubnu si Spojené království vypůjčilo 150 miliard GBP, což je o 128 miliard GBP více než před rokem.

  Ekonomové uvedli, že současné vyplácení dotací v hodnotě několika miliard liber samostatně výdělečně činným osobám a očekávané zvýšení nezaměstnanosti během podzimu, pravděpodobně zrychlí potřebu dalších půjček.

  Nejvíce viny může být ale přikládáno vládním záchranným programům na podporu zdravotnictví a boj proti viru.

   „Pandemie koronaviru má i nadále významný dopad na finance veřejného sektoru ve Velké Británii. To vyplývá jak ze zavedení opatření v oblasti veřejného zdraví, tak z nových vládních politik na podporu podniků a jednotlivců,“ uvedlo ONS.

  Úřad pro odpovědnost za rozpočet (Office for Budget Responsibility) uvedl na začátku tohoto roku, že se očekává, že si vláda letos půjčí 322 miliard liber.

  Spojené království není jediné s rostoucími dluhy. Očekává se, že italský dluh letos vzroste na 158% HDP. Německo je na cestě vzrůstu poměru dluhu k HDP na 74%, oproti 60% v roce 2019

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama