18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Provozovatel kin Cineworld zvažuje v USA vyhlášení bankrotu

Provozovatel kin Cineworld oznámil, že zvažuje vyhlásit ve Spojených státech bankrot. Společnost se potýká s dluhem ve výši 5 miliard dolarů, přičemž nedisponuje dostatkem kvalitních filmů s potenciálem přilákat diváky do kin. Rozhodnutí se nedotkne běžného provozu kin ani zaměstnanců. Informovala o tom stanice BBC a deníky The Guardian a The Wall Street Journal.  

Britský řetězec kin Cineworld zvažuje podle informací serveru BBC News vyhlášení bankrotu v USA. Společnost loni vykázala ztrátu 708 milionů dolarů a nahromadila dluh ve výši 5 miliard dolarů, jehož není schopna splatit.

Cineworld těžce zasáhla pandemie nemoci covid-19 a s ní spojené restrikce. Kina musela zavřít, případně pouštět jen omezené počty návštěvníků s rozestupy. Firma čelila rovněž tvrdé konkurenci v podobě streamovacích platforem, jako je Netflix, kterým se v pandemickém období rekordně dařilo.

Deník The Guardian upozornil, že Cineworld rovněž platí za nedodržení dohody převzetí konkurenční společnosti Cineplex. Firma musí kanadskému provozovateli kin uhradit jednu miliardu dolarů.

Britský řetězec kin přiznal, že doufal, že naláká diváky na nejnovější bondovku, veleúspěšný snímek s Tomem Cruisem Top Gun: Maverick a film Thor: Love And Thunder.

Kina zůstávají v provozu

Top Gun: Maverick utržil v globálním měřítku 1,8 miliardy dolarů. Stal se tak jedním z deseti nejvýdělečnějších snímků všech dob. i přes úspěch to nestačilo.

Minulý týden společnost Cineworld informovala, že stále nemá dostatek kvalitní filmové produkce s potenciálem přilákat diváky do kin.

Tržby Cineworld se v letošním roce propadly ve srovnání s rokem 2019 o 32 procent. Deník The Wall Street Journal informoval, že se v pátek společnosti propadly v reakci na oznámení bankrotu během následujících týdnů akcie o 60 procent.

Společnost Cineworld odmítla komentovat dotazy týkající se toho, zda vyhlásí bankrot také ve Spojeném království. Uvedla však, že zvažuje možnosti restrukturalizace podnikání, přičemž na provoz kin a zaměstnance v USA to nebude mít do podání ani po podání žádosti o vyhlášení bankrotu dopad.

Cinemaworld provozuje celkem 751 kin po celém světě, z čehož 128 sálů se nachází ve Spojeném království a Irsku. Kina má také v Izraeli, Polsku nebo Česku. Globálně zaměstnává více než 28000 lidí v deseti zemích.

Firma má aktuálně tržní hodnotu asi 69 milionů dolarů.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ