Trhy vítají průlom v americko-čínských obchodních vztazích. Obě země v pondělí oznámily dohodu o výrazném snížení cel, která okamžitě rozpoutala optimismus na burzách. Index S&P 500 zamířil k nejvyšším hodnotám od začátku března a akcie technologických firem a čipových výrobců vystřelily vzhůru.
Dohoda zahrnuje 90denní příměří, během něhož zůstávají platná jen základní 10rpocentní cla. Ostatní opatření přijatá v posledních týdnech se ruší. Obě strany mají nyní prostor najít trvalejší řešení. Washington ponechává v platnosti pouze sektorová cla včetně 20procentní sazby za podíl Číny na fentanylové krizi.
Breaking news: As part of an agreement hammered out in Geneva over the weekend, the US will lower tariffs on Chinese goods to 30% from 145% and China will reduce duties on US imports to 10% from 125%. https://t.co/l4Ht3unHbs pic.twitter.com/q7xtATp892
— Financial Times (@FT) May 12, 2025
Investor’s Business Daily připomíná, že předchozí eskalace dosáhla extrémních hodnot. Trump zvedl clo na čínské zboží až na 145 procent, Peking odpověděl stejnou měrou. Teď se ale podle deníku obě strany vrátily ke stavu před 9. dubnem, kdy USA uvalily základní 10procentní cla na většinu obchodních partnerů.
Reakce trhů přišla okamžitě
Investoři reagovali okamžitě. S&P 500 futures posílily o 2,9 procent, čímž se index dostal nad svou 200denní křivku. Amazon stoupl o více než 8 procent, Best Buy o 9 procent a Tesla přidala přes 7 procent. V Číně posílily akcie Alibaba nebo PDD Holdings, provozovatel Pinduoduo a Temu.
Zpráva také povzbudila výrobce čipů. Nvidia si polepšila o 4 procenta, AMD a Broadcom o 5 procent. Tchajwanský gigant TSMC si připsal podobné zisky, stejně jako evropské ASML a Infineon. Analytici označili dohodu za “obrovské vítězství býků” a příslib dalších růstů v roce 2025.
Ne všichni si ale mohou oddechnout. Cla na ocel, hliník a automobilové díly zůstávají. Trump i nadále prosazuje sektorová cla, která mají chránit klíčové obory jako polovodiče nebo farmaceutika. Výrobci dostali jen časový odklad na přesun výroby.
Zatímco se ekonomové radují z menší hrozby recese, Fed zřejmě zvolní tempo snižování sazeb. Výnosy desetiletých dluhopisů vzrostly na 4,44 procent, což signalizuje silnou důvěru v trh. Sázky na červencové snížení úrokových sazeb spadly ze 60 na 42 procent.