Ruský soud včera rozhodl o tom, že americká společnost Meta je „extremistická organizace“. V zemi je tak zakázána její aktivita. Důvodem je, že prý dovolila diskriminaci Rusů a podporovala rusofobii na platformách jako Facebook a Instagram. Zákaz však neplatí pro aplikaci WhatsApp. Informoval o tom server Al Jazeera a NPR.
Společnost Meta nebude moct nadále působit na ruském území. V pondělí ji totiž moskevský soud v případu podaném ruskými státními zástupci označil jako „extremistickou organizaci“. Podle soudců totiž na svých platformách jako Facebook nebo Instagram podporovala rusofobii a diskriminaci Rusů. Informoval o tom server Al Jazeera.
Zákaz by však neměl platit pro aplikaci WhatsApp rovněž spadající pod firmu Meta. Sociální sítě Facebook a Instagram pak byly v Rusku omezené už před rozsudkem. Rusko je částečně zablokovalo poté, co Facebook zakázal vydělávat z reklam na jeho stránkách ruským státním médiím jako RT a Sputnik. Později je také v zemích Evropské unie zablokoval.
Instagram zase ruské úřady omezily poté, co společnost Meta pozměnila svá pravidla týkající se nenávistných příspěvků. Dovolila totiž uživatelům určitých států sdílet nenávistné komentáře o ruské armádě a prezidentu Vladimiru Putinovi. Později však vedení firmy rozhodnutí o něco více omezilo, jelikož chtělo dokázat, že rozhodně nezamýšlelo vyvolání nenávisti vůči civilnímu ruskému obyvatelstvu.
Za extremistické označily ruské soudy dříve třeba i Svědky Jehovovi
Společnost Meta prozatím odmítla situaci pro média komentovat. Podle agentury Interfax ale právnička Victoria Shagina u soudu uvedla, že firma rozhodně nepodporuje extremistické aktivity, ani nestojí za šířením rusofobie. Plný dopad pondělního rozsudku pak zůstává prozatím neznámý.
V minulosti podobně ruské soudy označily například organizaci opozičníka Alexeje Navalného zvanou Anti-Corruption Foundation nebo náboženskou skupinu Svědci Jehovovy. Podle ruských státních zástupců by však neměli být lidé stíháni za to, že budou Facebook nebo Instagram nadále využívat.
Podle serveru NPR pak ruští státní zastupitelé u soudu uvedli, že zaměstnanci společnosti Meta „ilegálně vyzývali k vraždám Rusů“ a Instagram zase sloužil jako platforma pro organizování „násilných nepokojů“. Předložili také materiály dokazující extremistickou povahu společnosti. Patřila mezi ně například fotografie Adolfa Hitlera sdílená na Instagramu v roce 2016.
„Chci být naprosto přesný. Naše rozhodnutí jsou namířená na ochranu lidského práva na svobodu slova a vyjádření sebeobrany v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. S ruským lidem žádný spor nemáme,“ zveřejnil pak v uplynulých dnech na svém Twitteru podle serveru CBS News šéf globálních vztahů společnosti Meta Nick Clegg.