25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Válka na Ukrajině nahrává Alžírsku. Ekonomika si opět věří díky příjmům z plynu

Ruská invaze na Ukrajinu zvýšila poptávku po ropě a plynu z jiných zemí, včetně Alžírska. To nahrává místní ekonomice. Úřady utrácejí více za sociální dávky a zaujímají v zahraničí asertivnější postoj. Analýzu přinesla agentura Reuters.

Prezident Abdulmadjid Tebboune oznámil očekávané zvýšení mezd ve veřejném sektoru, penzí a podpory v nezaměstnanosti. Vrátil se tak k modelu štědrých sociálních výdajů, na který byli Alžířané dlouho zvyklí.

Podle agentury Reuters také vláda zaujala odvážnější postoj k evropským zemím, které se v důsledku války na Ukrajině více spoléhají na severoafrický plyn. Patří mezi ně například Španělsko. Alžírsko tak činí v reakci na aktivnější úsilí svého hlavního rivala Maroka získat podporu evropských zemí v regionálních otázkách.

„Vláda již není pod společenským a politickým tlakem, jako tomu bylo v letech 2019 a 2020,“ uvedl poradce pracující pro vládu. „Hirak (masové protestní hnutí) skončilo. Covid-19 je pod kontrolou a příjmy rostou.“

Výrazný kontrast s nedávnou minulostí

Od roku 2019 do 2020 týdenní masové protesty otřásly establishmentem. Armáda vytlačila z veřejného života prezidenta Abdelazize Boutefliku a další prominentní osobnosti.

Prudký pokles příjmů z energie a devizových rezerv po propadu cen ropy v roce 2014 si mezitím vynutil prudké škrty ve veřejných výdajích. To hrozilo vyvoláním dalších nepokojů.

Energetický sektor selhal, s minimálními investicemi do nalezišť ropy a zemního plynu a nižšími objemy exportu. Nárůst světových cen ropy a plynu po ruské invazi na Ukrajinu z 24. února pomohl stabilizovat situaci, naplnil státní kasu a zvýšil důvěru.

Analytici nicméně tvrdí, že Alžírsko nemá na výběr a mělo by pokračovat v potenciálně obtížných reformách, aby izolovalo svou ekonomiku od budoucích propadů trhu s energií.

Tebboune přislíbil, že tak učiní. Rozhodl se posílit obchod s některými africkými zeměmi. Ale vládní snahy otevřít jednu z nejuzavřenějších ekonomik světa zatím nedosáhly žádného pokroku.

„Ano, příjmy rostou. Ale ekonomika stále potřebuje reformy, aby fungovala,“ řekl bývalý ministr vlády.

Alžírsko získává díky energiím mezinárodní vliv

Evropská energetická krize nejen zvýšila ceny, ale také vyvolala větší poptávku po dodávkách plynu, které nebudou ovlivněny válkou na Ukrajině. Alžírsko tak získává větší mezinárodní vliv.

Alžírské dodávky tvoří více než čtvrtinu poptávky po plynu ve Španělsku a Itálii. Sonatrach je třetím největším exportérem do Evropy po Rusku a Norsku. Společnost uvádí, že zisky z ropy a zemního plynu letos dosáhnou 50 miliard dolarů. Pro srovnání: V loňském roce to bylo 34 miliard dolarů a 20 miliard dolarů v roce 2020.

Pravidla na podporu zahraniční účasti v alžírském energetickém sektoru pomohla zvýšit investice a rozvíjet nové projekty.

V červnu Sonatrach oznámil nový objev na svém největším nalezišti plynu, Hassi Rmel, přidáním 100 miliard až 340 miliard metrů krychlových plynového kondenzátu do zásob s očekávanou dodatečnou těžbou 10 milionů metrů krychlových plynu denně od listopadu.

Itálie a Španělsko jako největší odběratelé

Výrazně rozšířená dohoda o dodávkách plynu s Itálií může mezitím sloužit evropským státům jako připomínka výhod přátelství s Alžírskem.

Španělsko, které se spoléhá na alžírský plyn, letos přešlo na podporu Maroka na Západní Sahaře, území, které Rabat považuje za své, ale kde Alžírsko podporuje hnutí za nezávislost.

Alžírsko v důsledku toho stáhlo svého velvyslance a přerušilo některé obchody. Ačkoli dalo najevo, že dodrží podmínky své smlouvy o dodávkách plynu, zdá se, že nehodlá být velkorysé, pokud jde o blížící se jednání o plánovaných cenách.

Navzdory dalšímu diplomatickému vlivu, který Alžírsko získalo díky vyšší poptávce po energii, se země pravděpodobně zaměří na maximalizaci příjmů prostřednictvím zvýšených cen, aby uklidnilo své obyvatele. Očekává se, že státní dávky a mzdy v příštím roce porostou.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.