26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Nejvyšší soud USA zrušil Bidenův plán na odpuštění studentských půjček

Nejvyšší soud USA udělil v pátek prezidentu Joe Bidenovi bolestivou porážku. Zablokoval jeho plán na zrušení dluhu studentských půjček ve výši 430 miliard dolarů. Tento krok měl přinést prospěch až 43 milionům Američanů a Biden by jím splnil předvolební slib.

Americkým bankovním systémem otřásl krach třetí banky v jediném týdnu

Americké úřady v neděli přijaly nezbytná opatření po uzavření třetí banky Signature Bank po krachu Silicon Valley Bank (SVB) a Silvergate Bank. Tyto banky zkolabovaly kvůli podnikání s rizikovým kapitálem uprostřed zvyšování úrokových sazeb. Situace je natolik závažná, že by měl během dneška ke klientům bank promluvit americký prezident Joe Biden. Informují o tom BBC News a Reuters.

Americké úřady v neděli uzavřely již třetí banku v jediném týdnu Signature Bank se sídlem v New Yorku. Stalo se tak po krachu SVB před třemi dny a Silvergate Bank 8. března. Regulátoři se k tomuto kroku uchýlili v obavách, že banka ohrozí celý americký finanční systém.

Jedná se o největší krach amerických bank od finanční krize v roce 2008. Situace je natolik závažná, že během dnešního dne ke klientům „padlých“ institucí promluví americký prezident Joe Biden, uvedla britská televize BBC News.

Další globální finanční krizi však tento dominový efekt nespustí. „Bankovní systém v USA zůstává odolný,“ ubezpečuje ve společné zprávě americké ministerstvo financí, Federální rezervní systém (FED) a Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).

Trojice uzavřených bank podnikala s rizikovým kapitálem v oblasti kryptoměn a startupů. Signature Bank a Silvergate bank se významně angažovaly v kryptoměnách a SVP v technologických startupech. Oba sektory významně doplatily na ekonomickou krizi.

Analytici: Fed už úroky nezvýší  

V tom se od ostatních větších bank s rozmanitějším portfoliem lišily. Silvergate Bank přitom byla považována za nejzranitelnější hned po kalifornské SVB, která expandovala zejména v posledním desetiletí.

SVB se dostala pod tlak, neboť vyšší úrokové sazby znesnadňovaly začínajícím technologickým firmám získávat peníze prostřednictvím soukromého financování či prodejem akcií. Větší banky mají bohatší portfolio od roku 2008 právě po velké finanční krizi.

Agentura Reuters informovala, že problémy Signature Bank do velké míry souvisejí s kolapsem SVB. A zatímco pád první banky je ranou pro kryptoměny, druhá uvrhla do nejistoty startupy a technologické firmy.

FDIC zřídil překlenovací nástupnickou banku, která od dnešního dne umožní klientům uzavřených bank přístup k jejich penězům. Vkladatelé i dlužníci se automaticky stanou klienty této překlenovací banky. Daňoví poplatníci neponesou žádné ztráty.

Analytici Goldman Sachs nepředpokládají, že Fed uprostřed tohoto stresu v bankovním sektoru schválí na příštím zasedání 21. až 22. března další zvýšení úroků o 25 bazických bodů.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.