9.7 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Barclays ukončí přímé financování nových ropných a plynových polí

Barclays, britská bankovní instituce, se rozhodla přijmout nová opatření v rámci svého financování projektů v oblasti ropy a plynu. Tento krok je součástí širšího trendu v bankovním sektoru, kde dochází k postupnému odklonu od financování fosilních paliv ve prospěch udržitelnějších a ekologičtějších alternativ.

Exxon překonal odhady. Rok 2023 zakončí se ziskem 36 miliard dolarů

Společnost Exxon Mobil nedávno zveřejnila své finanční výsledky za rok 2023, které odhalují zajímavý pohled na současný stav a budoucí směřování tohoto ropného giganta. Celkový čistý zisk společnosti dosáhl 36 miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters.

Argentina se potýká s ekonomickou krizí: Peso devalvováno o 54 procent, vláda škrtá ve veřejných výdajích

Argentina, druhá největší ekonomika Jižní Ameriky, se potýká s vážnou ekonomickou krizí. Ministr hospodářství Luis Caputo oznámil v televizi devalvaci argentinského pesa o 54 procent na 800 pesos za jeden americký dolar. Vláda také ruší výběrová řízení na všechny projekty veřejných prací a škrtne některá pracovní místa ve státní správě, aby snížila počty úředníků. Počet ministerstev se má snížit z 18 na devět, klesnou dotace do energetiky a dopravy a na minimum se sníží transfery do regionů.

V Argentině utrácíme více, než vyděláváme. Financování tohoto deficitu vede k problémům. Pokud ho financujete prostřednictvím tiskařského lisu, peso ztrácí hodnotu,řekl nový ministr hospodářství. „Přišli jsme řešit kořeny problému a musíme vyléčit závislost na rozpočtovém deficitu,dodal Caputo.

Nový prezident Javier Milei, který se úřadu ujal v neděli a hned varoval před tvrdými opatřeními, chce šokovou metodou ozdravit strádající ekonomiku. Milei, který je často označován za krajně pravicového politika, anarchokapitalistu či populistu, zvítězil ve volbách s radikálními požadavky na ekonomický a politický obrat. Oznámil, že zavede americký dolar jako zákonné platidlo, zruší centrální banku a mnoho ministerstev a drasticky sníží sociální výdaje.

Argentina se nachází uprostřed vážné hospodářské krize. Míra inflace přesahuje 140 procent a přibližně 40 procent obyvatel žije pod hranicí chudoby. Země trpí přebujelým státním aparátem, nízkou produktivitou průmyslu a rozsáhlou šedou ekonomikou, která stát připravuje o mnoho daňových příjmů.

Národní měna peso stále ztrácí hodnotu vůči americkému dolaru. Stát má podle posledních údajů obchodní deficit 43 miliard dolarů (asi 978 miliard Kč). Dluh vůči Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) činí 45 miliard dolarů, přičemž 10,6 miliardy dolarů má být do dubna uhrazeno multilaterálním a soukromým věřitelům.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.