Více
  24.9 C
  Czech
  Středa, 17 srpna, 2022

  Australský premiér ztratil kontrolu nad svým účtem na platformě WeChat, obviňuje čínskou komunistickou stranu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Australský premiér Scott Morrison ztratil kontrolu nad svým účtem na sociální platformě WeChat, kterou vlastní čínský technologický gigant Tencent. 76.000 Morrisonových sledujících na WeChatu dostalo začátkem ledna zprávu, že jeho stránka byla přejmenována na „Nový život Číňanů v Austrálii“ a zmizela z ní premiérova fotografie.

  Podle informací australských médií byla tato změna provedena bez vědomí vlády. Morrisonův úřad zprávu odmítl komentovat. Předseda společného parlamentního výboru pro zpravodajské služby a bezpečnost James Paterson AP sdělil, že WeChat neodpověděl na žádost australské vlády, aby byl premiérův účet obnoven.

  Paterson obvinil čínskou komunistickou stranu, že premiéra cenzuruje před volbami, které se v Austrálii mají konat v květnu. Vyzval zároveň všechny poslance, aby začali bojkotovat WeChat.

  Čínská vláda zrušila australský účet. To je zahraniční vměšování do australské demokracie ve volebním roce,“ dodal Paterson, který je stejně jako Morrison členem konzervativní Liberální strany Austrálie (LPA).

  Podle Patersona je znepokojivé, že 1,2 milionu Australanů čínského původu, kteří WeChat používají, nebudou mít přístup ke zprávám od premiéra, ale stále budou moci číst kritiku vlády, kterou na tuto platformu píše opoziční vůdce Anthony Albanese.

  Graeme Smith, odborník na Čínu Australské národní univerzity, uvedl, že Morrisonův účet je nyní registrovaný na jistého čínského občana z provincie Fu-ťien. „Hacknout účet v rámci Číny není nejtěžší věc na světě,“ řekl Smith australské stanici ABC. „Nemyslím si, že víme, kdo za tím stojí. Ale troufnu si říct, že to bylo přinejmenším inspirováno čínskou vládou,“ dodal.

  Podle Smithe není Morrisonův problém s WeChatem důkaz, že by Čína podporovala v dalších volbách opozici a Albaneseho. „Ani v nejmenším jim nezáleží na tom, kdo vyhraje volby, dokud lidé (v Číně) nevěří demokracii,“ uvedl Smith.

  Morrison má s Čínou problematické vztahy od doby, kdy v roce 2018 nahradil Malcolma Turnbulla ve funkci premiéra. Číňané kritizují nové partnerství zahrnující Austrálii, Británii a Spojené státy, které bylo oznámeno loni v září, a v jehož rámci budou Austrálii poskytnuty ponorky s jaderným pohonem.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama