25.4 C
Czech
Úterý 18. června 2024

McDonald’s přišel v Evropě o ochrannou známku na kuřecí Big Mac

Společnost McDonald's utrpěla výrazný právní neúspěch, když prohrála spor o ochrannou známku s irským řetězcem rychlého občerstvení Supermac's. Nejvyšší soud Evropské unie rozhodl, že McDonald's nemůže pro své kuřecí hamburgery používat výhradně výraz „Big Mac“.

Britská banka Standard Chartered, hlavní sponzor Liverpoolu a teroristických skupin?

Standard Chartered, banka se sídlem v Londýně a zaměřením na Asii, čelí novému obvinění ze zprostředkování bankovních transakcí v hodnotě miliard dolarů pro Írán a různé teroristické skupiny včetně Hamásu.

Australský premiér ztratil kontrolu nad svým účtem na platformě WeChat, obviňuje čínskou komunistickou stranu

Australský premiér Scott Morrison ztratil kontrolu nad svým účtem na sociální platformě WeChat, kterou vlastní čínský technologický gigant Tencent. 76.000 Morrisonových sledujících na WeChatu dostalo začátkem ledna zprávu, že jeho stránka byla přejmenována na „Nový život Číňanů v Austrálii“ a zmizela z ní premiérova fotografie.

Podle informací australských médií byla tato změna provedena bez vědomí vlády. Morrisonův úřad zprávu odmítl komentovat. Předseda společného parlamentního výboru pro zpravodajské služby a bezpečnost James Paterson AP sdělil, že WeChat neodpověděl na žádost australské vlády, aby byl premiérův účet obnoven.

Paterson obvinil čínskou komunistickou stranu, že premiéra cenzuruje před volbami, které se v Austrálii mají konat v květnu. Vyzval zároveň všechny poslance, aby začali bojkotovat WeChat.

Čínská vláda zrušila australský účet. To je zahraniční vměšování do australské demokracie ve volebním roce,“ dodal Paterson, který je stejně jako Morrison členem konzervativní Liberální strany Austrálie (LPA).

Podle Patersona je znepokojivé, že 1,2 milionu Australanů čínského původu, kteří WeChat používají, nebudou mít přístup ke zprávám od premiéra, ale stále budou moci číst kritiku vlády, kterou na tuto platformu píše opoziční vůdce Anthony Albanese.

Graeme Smith, odborník na Čínu Australské národní univerzity, uvedl, že Morrisonův účet je nyní registrovaný na jistého čínského občana z provincie Fu-ťien. „Hacknout účet v rámci Číny není nejtěžší věc na světě,“ řekl Smith australské stanici ABC. „Nemyslím si, že víme, kdo za tím stojí. Ale troufnu si říct, že to bylo přinejmenším inspirováno čínskou vládou,“ dodal.

Podle Smithe není Morrisonův problém s WeChatem důkaz, že by Čína podporovala v dalších volbách opozici a Albaneseho. „Ani v nejmenším jim nezáleží na tom, kdo vyhraje volby, dokud lidé (v Číně) nevěří demokracii,“ uvedl Smith.

Morrison má s Čínou problematické vztahy od doby, kdy v roce 2018 nahradil Malcolma Turnbulla ve funkci premiéra. Číňané kritizují nové partnerství zahrnující Austrálii, Británii a Spojené státy, které bylo oznámeno loni v září, a v jehož rámci budou Austrálii poskytnuty ponorky s jaderným pohonem.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.