18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Neodolatelné slevy až 5 250 Kč: Xiaomi zlevňuje mobily, vysavače i koloběžky

Od smartphonů až po domácí pomocníky, Xiaomi zlevňuje všechno. Xiaomi Fan Festival přináší slevy na vlajkovou loď Xiaomi 14 Ultra i na nejlevnější modely Redmi. Výhodně pořídíte robotické vysavače, tablety, chytré hodinky i populární fritézu Air Fryer. Ušetříte až 5 250 Kč.

Biden kvůli přijetí volební reformy vyzval k radikálním změnám v jednání Senátu

Americký prezident Joe Biden, který se snaží prosadit revizi amerických volebních zákonů, v úterý ve svém projevu v Atlantě vyzval k obejití klíčového pravidla Senátu, které podporuje legislativní kompromis. Biden dříve podle BBC zrušení pojistky zvané filibuster označil za „velmi nebezpečné“. Jeho současná ochota pojistku zrušit svědčí o jeho enormním zájmu o prosazení volební reformy.

Abychom ochránili naši demokracii, podporuji změnu jednacích pravidel Senátu, ať už je třeba je změnit jakýmkoli způsobem, aby se zabránilo menšině senátorů blokovat kroky týkající se hlasovacích práv,“ uvedl Biden.

Návrh reformy byl předložen s cílem usnadnit Američanům účast ve volbách či zabránit netransparentnímu financování kandidátů, republikáni jej ale odmítají jako nepřípustný zásah do pravomocí jednotlivých států.

Návrh reformy prošel loni v březnu demokraty ovládanou Sněmovnou reprezentantů, v červnu v procedurálním hlasování Senátu jej ovšem republikánská menšina zastavila za využití kontroverzního systému obstrukcí zvaných filibuster.

Podle něj musí legislativní návrhy pro pokračování jejich projednávání získat ve 100členné komoře 60 hlasů, ačkoliv k samotnému schválení daného bodu stačí prostá většina, tedy 51 hlasů.

Volební reforma se dotýká prakticky všech aspektů volebního procesu od financování kampaní až po hlasovací práva bývalých vězňů. Někteří komentátoři o ní hovořili jako o nejzásadnější reformě volebních procesů od zákona o volebních právech z roku 1965.

Republikáni ji však kritizovali jako pokus o zasahování do práva států organizovat volby podle vlastních pravidel, který by ve výsledku zvýhodňoval demokraty.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ