18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Británie odpoví EU na právní kroky kvůli obchodu se Severním Irskem. Neshody doprovází i protesty

Británie ve středu oznámila, že do poloviny května odpoví na právní kroky Evropské unie (EU). Ta jimi v březnu reagovala na jednostranné britské upravení obchodních pravidel se Severním Irskem. Podle ní se totiž jednalo o porušení dohody o Brexitu. Uvedla to agentura Reuters. Británie nadále popírá, že by se jednalo o jakýkoli přestupek. Kvůli neshodám se však v Severním Irsku v posledních dnech protestuje.

Neshody zahájila britská vláda prodloužením ochranné doby na zboží putující z Británie do Severního Irska, a to bez souhlasu EU. Po komplikovaném vyjednávání o Brexitu se totiž povinná kontrola na „hranicích“ s EU vytvořila v Irském moři, tedy mezi Británii a Severním Irskem. I přes dřívější sliby premiéra Borise Johnsona se proto tamní obchodníci nyní potýkají s nedostatkem některých surovin a zdržením jejich doručení. Zboží v ochranné době mělo být před těmito překážkami chráněno do konce března. Británie ale právě tuto dobu nedávno jednostranně protáhla až do prvního října.

Proti tomuto kroku se pak v březnu ohradila EU. Jedná se tak o pokračování neshod ohledně Severního Irska spojených s Brexitem. Umístění hranice totiž vadí unionistům, tedy těm Severním Irům, kteří se chtějí co nejvíce sblížit s Británii. V současnosti proto proti kontrolám britského zboží bojují, jelikož mají pocit, že je od ní ještě více oddělují. Druhou variantu hranice, tedy mezi Irskem a Severním Irskem, však politici zamítli z důvodů zachování tamního příměří. Irsko je totiž i nadále součástí EU a jakékoli rozdělení obou sousedů by mohlo křehké přátelství narušit.

Zástupci Británie a EU se potkají ve čtvrtek. V Severním Irsku pokračují protesty

V Severním Irsku proto i nadále platí některé z unijních pravidel týkajících se dovozu zboží. Kontrolní hranice proto musela vzniknout právě na hranicích s Británií, nikoli Irska. Ta si je ztížených podmínek obchodu vědoma, a proto k prodloužení ochranné doby přistoupila. „Naše kroky jsou právní a součástí progresivní a dobře míněné implementace Protokolu o Severním Irsku,“ uvedla mluvčí britských úřadů. Protokolem pak mínila část dohody o Brexitu, která se týká problematiky Irska.

Mezi kontrolované zboží se pak řadí především rostlinné a zvířecí produkty. Například dvě britské značky cigaret však oznámily snížení počtu nabízených produktů v Severním Irsku. Při jejich prodeji by se totiž museli řídit unijními pravidly. Zástupci Británie a EU by se proto měli ve čtvrtek setkat, aby v rozhovorech o vyřešení současných problémů pokračovali. Odborníci ale zásadní průlom neočekávají.

Kvůli neshodám se také v Severním Irsku rozpoutaly protesty, které se podařilo zmírnit až v posledních dnech. Naštvaní unionisté se totiž silně ohrazují proti vytvořené hranici dle Protokolu o Severním Irsku, který by nejraději zrušili. Ke zklidnění nepokojů nepřispěly ani dohady mezi politiky v tamní vládě. Dlouhodobý konflikt mezi katolickými nacionalisty stojícími za Irskem a protestantskými unionisty snažícími se připojit k Británii, tak nejspíše bude pokračovat i nadále.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ