Srílanská vláda po obdržení finanční pomoci od Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve výši 2,9 miliardy dolarů oznámila výrazné snížení cen pohonných hmot. Právě vysoké ceny a nedostatek paliva, léků a potravin vedl minulý rok k masivním protestům, které skočily svrhnutím tamní vlády. Informují o tom AL Jazeera a The Wall Street Journal.
Srílanský ministr energetiky Kanchana Wijesekera podle stanice AL Jazeera oznámil snížení cen pohonných hmot o 8 až 26 procent. Cenová úleva přichází díky obdržené finanční pomoci od MMF ve výši 2,9 miliardy dolarů.
Tento vývoj je v souladu s dohodou Srí lanky a MMF zahrnující úpravu dotací a cen pohonných hmot na základě výrobních nákladů a globálních cen ropy. V loňském roce upadla Srí Lanka do největší ekonomické krize od získání nezávislosti.
Sri Lanka slashes fuel prices after IMF bailout, says minister https://t.co/x7hXykWqe3
— Al Jazeera English (@AJEnglish) March 30, 2023
V zemi chyběly zásoby jak pohonných hmot, tak potravin a léků. Stát totiž neměl dostatek zahraniční měny. Nakonec nebyl schopen zaplatit miliardové dluhy svým věřitelům, jako je Čína a Indie. V zemi vypukly násilné protesty, které vedly ke svržení prezidenta Gotabaya Rajapaksa.
Nyní však vypukly na Srí Lance poblíž několika čerpacích stanic demonstrace nové. Odborům se totiž nelíbí vládní plány na částečnou privatizaci polostátní společnosti Ceylon Petroleum Corporation. Ta v současnosti čelí pouze konkurenci v podobě Indian Oil Corporation.
Odbory se bouří
Srílanská vláda se rozhodla udělit licence třem společnostem ze Spojených států, Číny a Austrálie na provozování čerpacích stanic na Srí Lance a privatizovat klíčové polostátní společnosti, aby získala příjmy na budování svých rezerv a mohla začít splácet dluhy.
List The Wall Street Journal napsal, že opozice a odbory tento krok kritizují, prodej státních zdrojů totiž podle nich může ohrozit národní zájmy. Lidé se navíc bojí, že to povede k nedostatku zásob pohonných hmot.
Protesty podle Wijesekera způsobily určité narušení, armáda však pomáhá zajistit „normální operace“. A varoval, že jakýkoli aktuální nedostatek pohonných hmot byl způsoben nedostatečnými objednávkami kvůli vyčkávání na snížení cen.
Ekonom Steven Hanke nedávno v rozhovoru pro televizi CNBC řekl, že jakákoli finanční pomoc ze zahraničí Srí Lance k ekonomické stabilitě nepomůže, pokud neprodělá institucionální změny.