Více
  9.9 C
  Czech
  Neděle, 2 října, 2022

  Do čela Shell si stoupne veterán v obnovitelných energiích Sawan

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ropný gigant Shell nahradí koncem roku generálního ředitele Bena van Beurdena šéfem společnosti pro plyn a obnovitelné zdroje energie. Podle analytiků k této změně dochází, protože se Shell snaží změnit vlastní obnovitelnou politiku. Informovala o tom stanice BBC a agentura Reuters.  

  Ropný gigant Shell rozhodl, že nahradí dosavadního generálního ředitele Bena van Beurdena svým šéfem pro plyn a obnovitelné zdroje Waelem Sawanem, informovala stanice BBC na svém webu.

  Sawan byl podle agentury Reuters nejžhavějším kandidátem Shell na nejvyšší post. Dříve stál v čele těžby zemního plynu a ropy Shell. Nyní ve společnosti dohlíží na růst v oblasti nízkouhlíkových energií a také na kvůli válce na Ukrajině výnosný obchod s plynem.

  Sawan k tomu řekl, že využije příležitosti, kterou nabízí energetická transformace. „Budeme disciplinovaní a zaměříme se na hodnotu. Pracujeme s našimi zákazníky a partnery na poskytování spolehlivé, cenově dostupné a čistší energie, kterou svět potřebuje,“ řekl Sawan.

  Předseda společnosti Shell Andrew Mackenzie řekl, že van Beurden byl při začátku přechodu společnosti Shell na byznys s nulovými emisemi do roku 2050. Stal se hlavním představitelem v řešení některých nejdůležitějších problémů lidstva.

  Změna čisté politiky

  Dosavadní šéf Shellu měl firmu na starosti, když v roce 2015 odkoupila plynárenského giganta BG Group za 36 miliard liber. Rovněž byl u toho, když se začátkem roku sídlo společnosti přesunulo do Londýna.

  Dohlížel rovněž na závazek společnosti snížit do roku 2050 produkci ropy a emise. Ve společnosti Shell strávil celou svou kariéru. Ve funkci generálního ředitele byl devět let.

  Hlavní akciová analytička společnosti Hargreaves Lansdown Sophie Lund-Yates se domnívá, že jmenování do čela společnosti Sawana je jasným ukazatelem toho, že společnost hodlá změnit svou „poněkud vágní“, ale „velkolepě znějící“ strategii obnovitelných zdrojů.

  „Změna nenastane ze dne na den. Je však rozumné si myslet, že by však mohly být ve hře alespoň úpravy stávající strategie obnovitelných zdrojů,“ řekla Lund-Yates.

  I přes propagování snahy o snížení emisí totiž Shell pod vedením van Beurdena čelil kritice za rekordně negativní dopad na životní prostředí.

  Společnosti Shell soud nařídil snížit emise uhlíku do roku 2030 o 45 procent oproti roku 2019. Shell se proti rozsudku letos v březnu odvolal. Van Beurden již dříve uvedl, že Shell není zodpovědný za emise svých zákazníků.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Reklama