Více
  9.9 C
  Czech
  Sobota, 1 října, 2022

  Spojené státy a Tchaj-wan oznámily formální obchodní jednání

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Spojené státy a Tchaj-wan oznámily společné formální obchodní jednání, jehož cílem je vytvořit silnější ekonomické vazby. Diskuse mají zahrnovat témata, jako je usnadnění obchodu, digitální obchod a protikorupční standardy. První kolo rozhovorů proběhne na podzim. Oznámení přichází uprostřed napětí mezi Čínou, Tchaj-wanem a USA. Informuje o tom stanice BBC a agentura Reuters.

  Spojené státy a Tchaj-wan oznámily společné rozhovory, které se mají týkat usnadnění obchodu, digitálního obchodu a protikorupčních standardů s cílem posílit vzájemné ekonomické vazby.

  „Zahajujeme jednání s Tchaj-wanem, která prohloubí náš obchodní a investiční vztah, prosadí vzájemné obchodní priority založené na sdílených hodnotách a podpoří inovace a inkluzivní ekonomický růst pro naše pracovníky a podniky,“ uvedla zástupkyně amerického obchodního zmocněnce Sarah Bianchi.

  „Hodláme v tomto ambiciózním plánu, který pomůže vybudovat spravedlivější, prosperující a odolnější ekonomiku 21. století, pokračovat,“ prozradila dále Bianchi.

  Spojené státy udržují formální obchodní vztah s Čínou, nikoli s Tchaj-wanem. Washington však ostrovnímu státu dodává velké množství zbraní a vede s ním neformální obchodní vztah.

  Obchod mezi USA a Tchaj-wanem vykázal v roce 2020 podle informací BBC News hodnotu 106 miliard dolarů.

  První kolo jednání začne během „brzkého podzimu“.

  Peking zuří

  Čína podle Reuters s posílením obchodních vztahů obou národů nesouhlasí. Mluvčí ministerstva zahraničí před novináři v Pekingu prohlásil, že Čína je proti jakékoli zemi, která zahájí oficiální obchodní vztahy s Tchaj-wanem. „Doporučujeme Spojeným státům, aby přestaly dělat chybné úsudky,“ varoval Wang Wen-pin.

  Peking zastává politiku „jednotné Číny“, což nezahrnuje Tchaj-wan jako samostatný demokratický stát. Komunistická Čína si ostrov nárokuje a považuje jej za vlastní odpadlou provincii.

  Začátkem srpna navštívila Tchaj-wan předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi, která se v Tchaj-peji setkala s prezidentkou Cchaj Jing-wen. Peking to považoval za akt provokace.

  Čína zahájila v kritické vzdálenosti od Tchaj-wanu vojenské cvičení. To probíhalo v šesti uzavřených zónách kolem ostrova a zahrnovalo simulaci útoku na ostrov a nácvik jeho blokády, útoků na pozemní i námořní cíle a operace kontroly vzdušného prostoru.

  Současně poblíž Tchaj-wanu čínská Lidová osvobozenecká armáda odpalovala balistické střely, přičemž některé prolétly nad ostrovem. Tchajwanské ministerstvo zahraničí obvinilo Čínu z toho, že se chová jako Severní Korea.

  Čínské stíhačky i lodě navíc několikrát narušily středovou linii oddělující obě země v Tchajwanské úžině.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Reklama