Více
  24.3 C
  Czech
  Pondělí, 8 srpna, 2022

  Shell vyplatí zaměstnancům jednorázový bonus. Groteskní chamtivost, kritizuje Guterres

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ropný gigant Shell vyplatí svým zaměstnancům jednorázový bonus. Ten podle vyjádření společnosti není odpovědí na rostoucí životní náklady, ale odráží finanční úspěch firmy. Energetické společnosti totiž vykazují díky zdražování energií rekordní zisky. Generální tajemník OSN to označil za nemorální. Informovala o tom stanice BBC a list The Guardian.

  Britsko-nizozemská ropná společnost Shell podle informací BBC News vyplatí téměř všem svým 82 000 zaměstnancům po celém světě vyjma manažerů 8 procent z jejich pobíraných mezd.

  Společnost v prohlášení uvedla, že bonus odráží firemní finanční úspěch a není odpovědí na rostoucí životní náklady ve světě.

   „Ocenění umožňuje těmto zaměstnancům podílet se na našem současném provozním a finančním úspěchu. Není to reakce na inflaci nebo výzvy v oblasti životních nákladů,“ citoval Shell The Guardian.

  Společnost vykázala zisky za druhé letošní čtvrtletí ve výši 9 miliard liber. Konkurenční BP vydělala 6,9 miliardy liber, což je nejvíce za 14 let.

  Obrovský nárůst zisků energetických společností je dán probíhající válkou na Ukrajině, která spustila prudké zdražování energií po celém světě. Domácnostem rostou náklady, energetickým firmám zisky.

  Zdanění energetických společností

  Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres podle BBC prohlásil, že je nemorální, aby firmy profitovaly z války na Ukrajině. „Tato groteskní chamtivost trestá ty nejchudší a nezranitelnější a současně ničí náš jediný domov,“ odkázal Guterres na klimatickou krizi. Současně volá po zdanění těchto společností.

  Britská vláda koncem května oznámila 25procentní daň z příjmu energetických společností. Získaný obnos má sloužit jako balíček pomoci domácnostem v nouzi. Zhruba 8 milionů domácností s nejnižšími příjmy dostane jednorázový příspěvek 650 liber. Na podzim dostane 8 milionů domácností seniorů jednorázový příspěvek 300 liber na pohonné hmoty.

  Mimořádně zdanění energetických společností je dočasné. Jakmile se situace opět vrátí k normálu, vláda daň zruší. Energetické společnosti zdanilo také Maďarsko.

  Inflace ve Spojeném království dosáhla za měsíc květen 40letého rekordu 9,1 procenta. Co se v zemi naopak propadá, jsou mzdy. Mezi březnem a květnem Británie zaznamenala 2,8procentní meziroční pokles platů bez bonusů očištěných o inflaci.

  Británie se také potýká s vysokou nezaměstnaností. Lidé se v období pandemie nemoci covid-19 rekvalifikovali a opustili své obory, v nichž aktuálně chybí zaměstnanci. Mnoho pracovníků z ostrovního státu uteklo po brexitu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama