26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Dodávky Coca-Coly a Pepsi ohrožuje konflikt v Súdánu. Obchod s arabskou gumou se zastavil

Vypuknutí konfliktu v Súdánu způsobilo, že mezinárodní výrobci spotřebního zboží se obávají o zásobování arabskou gumou. Jedná se o jeden z nejžádanějších produktů ze země a klíčovou složku mnoha výrobků, od šumivých nápojů po bonbóny a kosmetiku. Informovala o tom agentura Reuters či The Telegraph.

Přibližně 70 % světové zásoby arabské gumy, pro kterou existuje jen málo náhražek, pochází z akácií v oblasti Sahelu. Ta prochází třetí největší zemí Afriky, která je nyní zmítána boji mezi armádou a polovojenskými silami.

Společnosti závislé na tomto produktu, jako je PepsiCo a Coca-Cola, obezřetné před přetrvávající nejistotou v Súdánu, už podle serveru The Telegraph dlouho hromadí zásoby. Experti na průmyslové zdroje odhadují, že jejich skladové zásoby by měly vydržet po dobu tří až šesti měsíců.

Předchozí konflikty v zemi se zaměřovaly spíše na odlehlé oblasti, jako je Dárfúr. Tentokrát vypukly boje přímo v hlavním městě Chartúm, ochromily ekonomiku a narušily základní komunikaci.

„V závislosti na tom, jak dlouho bude konflikt pokračovat, může mít důsledky pro zboží v našich obchodech,“ řekl Richard Finnegan, manažer nákupu ve společnosti Kerry Group. Ta je dodavatelem arabské gumy do většiny velkých potravinářských a nápojových firem. Arabská guma se používá také ve farmaceutickém průmyslu.

Finnegan odhadl, že současné zásoby dojdou za pět až šest měsíců, názor zopakoval Martijn Bergkamp, partner nizozemského dodavatele FOGA Gum, který odhaduje tři až šest měsíců.

Většina arabské gumy se nachází v „gumovém pásu“, zemích, které jsou povětšinou nestabilní

Celosvětová produkce arabské gumy je asi 120 000 tun ročně v hodnotě 1,1 miliardy dolarů, podle odhadů citovaných Kerry Group. Většina se nachází v „gumovém pásu“, který se táhne 500 mil od východu na západ Afriky, kde se orná půda setkává s pouští. Leží zde země jako Etiopie, Čad, Somálsko a Eritrea. Dodávky z těchto zemí jsou často stejně nestabilní jako dodávky ze Súdánu a mají nižší kvalitu.

Dvanáct vývozců, dodavatelů a distributorů, které oslovila agentura Reuters, uvedlo, že obchod s gumou, která pomáhá vázat přísady do potravin a nápojů, se zastavil. Právě teď je „nemožné“ získávat další arabskou gumu z venkovských částí Súdánu kvůli nepokojům a blokádám silnic.

Coca-Cola a Pepsi bez arabské gumy nemohou existovat

Kerry Group a další dodavatelé, včetně švédského Gum Sudan, uvedli, že komunikace s kontakty na místě je obtížná. Port Sudan, odkud se produkt odesílá, upřednostňuje evakuaci civilistů.

„Naši dodavatelé se kvůli konfliktu snaží zajistit nezbytnosti,“ řekl Jinesh Doshi, výkonný ředitel společnosti Vijay Bros, dovozce se sídlem v Bombaji. „Jak kupující, tak prodávající nemají ponětí, kdy se věci normalizují.“

Alwaleed Ali, který vlastní AGP Innovations, podnik vyvážející arabskou gumu, uvedl, že jeho zákazníci hledají alternativní země, kde by mohli arabskou gumu získávat. Řekl, že prodává gumu dvěma hlavním dodavatelům přísad výrobcům produktů, jako je krmivo pro domácí zvířata, šumivé nápoje a výživné tyčinky.

„Společnosti jako Pepsi a Coca-Cola nemohou existovat, aniž by ve svých recepturách měly arabskou gumu,“ řekl Dani Haddad, marketingový a vývojový ředitel společnosti Agrigum, jednoho z „top ten“ globálních dodavatelů.

Ve svém výrobním procesu používají potravinářské a nápojové společnosti verzi gumy sušenou rozprašováním, která je podobná prášku, uvedly průmyslové zdroje. Zatímco výrobci kosmetiky a tisku mohou být schopni používat náhražky, neexistuje žádná alternativa k arabské gumě v perlivých nápojích, kde zabraňuje oddělování přísad.

Na znamení důležitosti pro průmysl spotřebního zboží je arabská guma od 90. let vyňata ze sankcí USA vůči Súdánu. Jednak proto, že jde o kritickou komoditu, tak ze strachu z vytvoření černého trhu.

Súdánští nomádi těží jantarově zbarvenou gumu z akácií. Ta se potom zušlechťuje a balí po celé zemi. To představuje živobytí tisíců lidí a dražší odrůda může stát asi 3000 dolarů za tunu, uvádí Gum Sudan. Existuje méně kvalitní a levnější guma ze zemí mimo Súdán, ale preferovaná složka se vyskytuje pouze v akácii v Súdánu, Jižním Súdánu a Čadu, řekl Alnoor.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.