Dubaj od neděle 1. 1. 2023 zrušila svou 30% daň z alkoholu. Účelem je zjevná snaha podpořit turistický ruch. Informovalo o tom zpravodajství BBC či server ABC News.
Přestane také zpoplatňovat osobní alkoholové licence – něco, co musí mít u sebe každý, kdo hodlá pít alkohol. Dubaj už nějakou dobu uvolňuje zákony, povoluje prodej alkoholu za denního světla během ramadánu a schvaluje donášky domů během pandemie.
Tento poslední krok je považován za pokus zatraktivnit město pro cizince tváří v tvář konkurenci ze strany sousedů.
Dubai suspends 30% tax on alcohol sales to boost tourism https://t.co/uvjntqF5CC
— Financial Times (@FT) January 1, 2023
Dvě společnosti, které distribuují alkohol v Dubaji, Maritime and Mercantile International a African & Eastern, uvedly, že budou reflektovat snížení daní pro spotřebitele.
„Od té doby, co jsme před více než 100 lety zahájili své podnikání v Dubaji, zůstal přístup emirátu dynamický, citlivý a inkluzivní pro všechny,“ řekl agentuře AP mluvčí MMI Tyrone Reid.
„Tyto nedávno aktualizované předpisy jsou nástrojem k dalšímu zajištění bezpečného a odpovědného nákupu a konzumace alkoholických nápojů v Dubaji a Spojených arabských emirátech.“
Hlavní párty město v Zálivu čelí konkurenci
Není jasné, zda tento krok, který vstoupil v platnost v neděli, bude trvalý. Financial Times popsaly tento krok jako jednoroční zkoušku s odvoláním na „vedoucí pracovníky průmyslu, kteří jsou informováni o rozhodnutí“.
Podle BBC počet emigrantů v Dubaji, známé jako „hlavní párty město“ v Zálivu, převyšuje počet občanů devět ku jedné. Jeho obyvatelé doposud běžně jezdili do Umm al-Quwain a dalších emirátů, aby nakupovali ve velkém nezdaněný alkohol.
Dubaji se historicky daří přilákat více turistů a bohatých zahraničních pracovníků než jejím sousedům. Zčásti díky své toleranci k liberálnějšímu životnímu stylu. Nyní však čelí rostoucí konkurenci ze strany svých sousedů, kteří rozvíjejí svůj sektor pohostinství a financí.
Alkoholový průkaz a vysoké ceny
Nemuslimové v Dubaji musí být starší 21 let, aby mohli pít alkohol, a mít u sebe alkoholový průkaz – plastovou kartu vydanou policií. Zatímco bary a noční kluby jen zřídka žádají o nahlédnutí do karet, ti, kdo konzumují alkohol bez průkazu, mohou čelit pokutám nebo zatčení.
Prodej alkoholu dlouho sloužil jako hlavní barometr ekonomiky Dubaje, nejlepší turistické destinace ve Spojených arabských emirátech, kde sídlí dálkový dopravce Emirates. Během nedávného mistrovství světa v nedalekém Kataru přilákalo mnoho dubajských barů dojíždějící fotbalové fanoušky, píše server ABC News.
Půllitr piva však může v baru snadno stát přes 10 dolarů, zatímco ostatní nápoje jsou ještě dražší. Zatím není jasné, zda zrušení daně způsobí pokles cen v provozovnách, kde se podává alkohol, nebo zda se to dotkne pouze těch, kteří jej kupují od maloobchodníků.
Abu Dhabi, hlavní město Spojených arabských emirátů bohatých na ropu, ukončilo svůj systém licencí na alkohol v září 2020.