21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Elon Musk koupil Twitter za 44 miliard dolarů. Sociální síť čeká transformace

Představenstvo Twitteru včera souhlasilo s odkoupením společnosti miliardářem Elonem Muskem za 44 miliard dolarů. Stalo se tak necelé dva týdny poté, co šéf společností Tesla, SpaceX a Neuralink tuto nabídku učinil. Správní rada Twitteru se proti tomu nejprve stavěla odmítavě. Převládal názor, že společnost Muska odmítne z důvodu násilného převzetí do soukromého vlastnictví. Nyní celý svět čeká, jak Musk sociální síť změní. Napsaly o tom stanice BBC a CNBC. 

Správní rada Twitteru souhlasila s Muskovou nabídkou na odkoupení společnosti za 44 miliard dolarů, píše server BBC News. Podle dohody se jedná o 54,20 dolaru za akcii. 

Podle Forbes nejbohatší člověk planety se přitom obával, že vedení firmy na jeho nabídku nepřistoupí. 

Představitelé Twitteru se k jeho snaze o koupi platformy nejprve stavěli odmítavě. Zavedli takzvanou „jedovatou pilulku”. Stávající akcionáři tedy směli akcie kupovat s výraznou slevou, aby se rozředily podíly nových investorů.

Neil Campling ze společnosti Mirabaud Equity Research podle agentury Bloomberg Muskův tah označil za nepřátelské převzetí firmy. Jednalo se totiž o nečekaný tah, který Twitter muže stáhnout z burzy. 

Odkoupení Twitteru předcházelo uznání Muska jako největšího akcionáře společnosti s podílem 9,2 procenta. 

Následně mu Twitter nabídl členství ve správní radě. Musk ale odmítl. 

Transakci nyní ještě musejí schválit regulátoři a akcionáři. Musk zaplatí 21 miliard dolarů. Od investiční banky a dalších věřitelů získá 25 miliard dolarů. Transakce bude dokončena do konce roku. Následně bude Twitter stažen z burzy. 

Twitter a jeho nepředvídatelná budoucnost 

Musk se tedy stává majitelem společnosti. Budoucí směřování populární sociální sítě zatím zůstává nejisté. Uživatelé, zaměstnanci, investoři a politici čekají, jakou cestou se nyní Twitter vydá, píše na svém webu stanice CNBC

První otázkou je, kdo zůstane v čele vedení firmy. „Nemám ve vedení Twitteru důvěru,” řekl Musk. Aktuální generální ředitel Twitteru Parag Agrawal svého předchůdce Jacka Dorseyho nahradil loni v listopadu. Podle CNBC je nepravděpodobné, že bude Musk s Agrawalem spolupracovat. 

Agrawal v pondělí zaměstnancům Twitteru přiznal, že budoucnost sociální sítě je nejistá. „Jakmile se obchod uzavře, nevíme, kterým směrem se platforma vydá,” řekl. 

Čistka pravděpodobně čeká správní radu vedenou spoluvýkonným ředitelem firmy Salesforce Bretem Taylorem. To on zavedl jedovatou pilulku ve snaze „odrazit nepřátelské převzetí” poté, co Musk odmítl členství ve správní radě. 

Zatím není zřejmé, jak moc bude Musk do chodu sociální sítě zasahovat. Miliardář je ale známým zastáncem svobody slova. „Myslím si, že je velmi důležité, aby existovala aréna pro svobodu slova,” řekl již dříve.  

„Svoboda slova je základem fungující demokracie a Twitter je digitálním náměstím, kde se diskutuje o věcech zásadních pro budoucnost lidstva. Také chci, aby byl Twitter lepší než kdy předtím. Produkt vylepším o nové funkce, z algoritmů udělám open source pro zvýšení důvěry a porazím spamovací roboty. Twitter má obrovský potenciál. Těším se na komunikaci se společností i komunitou jeho uživatelů,” řekl v prohlášení Musk. 

Právě Musk podnítil diskuze o delších příspěvcích či funkci zpětných úprav tweetů, po níž uživatelé dlouho volali. 

Nabízí se také otázka, zda Musk zruší zákaz přispívání bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. On však pro CNBC řekl, že se na Twitter nevrátí

„Byl jsem zklamán tím, jak se mnou Twitter zacházel. Na Twitter se nevrátím,” prohlásil Trump. 

Absolutní svoboda slova pro Twitter muže být kamenem úrazu. Trumpův účet byl zablokován pro riziko podněcování k násilí po útoku jeho příznivců na Kapitol. Musk nevědomě navíc nahrává konspiračním teoriím a fake news. 

BBC News připomíná, že Facebook čelí kritice kvůli neodstranění skupiny spojené s konspirační teorií QAnon. 

Podle magazínu PCMag uživatelé Twitteru před Muskem prchají na menší sociální síť Mastodon. Tato platforma je založena na soukromých, samostatně spravovaných komunitách. Musk ale podle svých slov doufá, že na Twitteru zůstanou také jeho odpůrci. 

Jelikož odkoupení Twitteru Muskem společnost zařadí do soukromého vlastnictví. Pravděpodobně vznikne zcela nová struktura odměn pro zaměstnance.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.