18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Kontroverze kolem zákazu spalovacích motorů po roce 2035 rozděluje Evropu a zvyšuje tlak na politiky

O budoucnosti automobilového průmyslu se vedou zvýšené debaty v souvislosti se schváleným zákazem prodeje nových aut se spalovacím motorem po roce 2035. Toto opatření vyvolává silné emoce a rozděluje veřejnost i politickou scénu napříč evropskými státy, včetně Německa.

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

Elon Musk už není nejbohatší člověk světa

Miliardář Elon Musk přišel podle listu The National o svou korunu nejbohatšího člověka na světě kvůli prudkému propadu hodnoty společnosti Tesla. Stanice CNBC připomněla, že podnikatele do čela nejbohatších lidí dostala právě jeho automobilka.

Magazín Forbes uvedl, že Musk měl v pondělí bohatství v hodnotě 181,3 miliardy dolarů, což je propad o 7,3 miliardy dolarů za jediný den, napsal deník The National. Forbes sleduje v reálném čase nejbohatší lidi planety.

Přední příčku po Muskovi převzal francouzský podnikatel Bernard Arnault, jehož rodina vlastní koncern LVMH provozující více než 60 značek v oblasti luxusního zboží. Magazín jeho majetek ocenil na 186,2 miliardy dolarů.

Na třetím místě se umístil indický miliardář Gautam Adani, předseda skupiny Adani. První pětku pak podle statistik Forbes uzavírají zakladatel Amazonu Jeff Bezos a investor Warren Buffett. Bezos přitom stejně jako Bill Gates slíbil, že se svého jmění vzdá ve prospěch světa.

Ekonomická situace technologickému trhu nepřeje. Muskův pád ovšem začal už v říjnu, když odkoupil za 44 miliard dolarů sociální platformu Twitter. Tuto transakci dokončil částečně díky prodeji akcií automobilky Tesla, což znepokojilo investory.

Po ukončení akvizice okamžitě propustil polovinu zaměstnanců Twitteru a učinil řadu kontroverzních rozhodnutích, jako bylo odblokování účtu bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi či kongresmance Marjorie Taylor Greene.

Musk má zřejmě jiné starosti než zachraňovat Teslu

Místo slíbeného boji proti falešným účtům učinil Musk pravý opak. Ověřování účtů totiž zpoplatnil v rámci předplatného Twitter Blue za 8 dolarů pro každého. Modrý odznak určený pro novináře, politiky a celebrity tak mohl získat každý, což vedlo k ostudě kvůli virálním falešným profilům významných osobností.

Z poloviny zbylých zaměstnanců pak mnozí z nich podali výpovědi. Miliardář totiž začal po personálu vyžadovat extrémní pracovní nasazení. Pracovníkům firmy také vadilo, že Musk egoisticky prosazuje pracovní elitářství.

Twitter zatím funguje, ale postrádá řadu klíčových zaměstnanců a investoři od něj odvracejí zrak. Muskovo jmění se letos propadlo celkem o 100 miliard dolarů a je pravděpodobné, že se ještě propadne.

List The National upozorňuje, že místo toho, aby Musk ujišťoval investory, že v Tesle stále „sedí za volantem“, tak se věnuje zesměšňování uživatelské základny Twitteru. například vyvolal poprask urážkou předního amerického experta na infekční nemoci Anthonyho Fauciho.

„Jeho veřejné odsouzení doktora Fauciho je nebezpečné a nechutné,“ kritizovala Muska mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre. Neustálé útoky Muska na zejména ekologicky uvědomělé liberály na východním a západním pobřeží USA mění vnímání Tesly.

Stanice CNBC připomíná, že Muskovo bohatství poháněly hlavně akcie Tesly. Jejich hodnota je však nyní poloviční. Akcie elektromobilky jenom v pondělí poklesly o 6,3 procenta.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ