25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Čína překvapila snížením klíčové úrokové sazby, oživení ekonomiky pokulhává

Čínská centrální banka podruhé za tři měsíce snížila jednu ze svých klíčových úrokových sazeb. Druhá největší ekonomika světa stále snaží odrazit od následků pandemie covid-19. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.

Čína v pondělí snížila svou jednoletou referenční úrokovou sazbu, úřady se snaží zvýšit úsilí o stimulaci poptávky po úvěrech. Překvapila však trhy tím, že ponechala pětiletou sazbu beze změny kvůli širším obavám z rychle slábnoucí měny.

Oživení ve druhé největší světové ekonomice ztratilo dynamiku kvůli zhoršujícímu se propadu nemovitostí, slabým spotřebitelským výdajům a klesajícímu růstu úvěrů. To přispívá k tomu, aby úřady vydaly další politické stimuly, uvádí agentura Reuters.

Čínská lidová banka (PBOC) snížila základní úrokovou sazbu pro jednoleté půjčky na 3,45 % z 3,55 %. Oživení země po covidu-19 narušila majetková krize, klesající export a slabé spotřebitelské výdaje. Naproti tomu jiné velké ekonomiky zvýšily sazby, aby se vypořádaly s vysokou inflací.

PBOC naposledy snížila svou roční sazbu – na které je založena většina čínských úvěrů pro domácnosti a podniky – v červnu.

Sazba, na kterou jsou navázány hypotéky, zůstává stejná

Jun Bei Liu z Tribeca Investment Partners řekla BBC, že tento krok pravděpodobně nebude mít zásadní dopad, ale naznačuje závazek čínské vlády oživit ekonomiku.

„Budeme potřebovat větší stimulační balíček, abychom zvýšili důvěru a následně zvýšili spotřebu a růst. Bez toho hrozí, že ekonomika upadne do deflace, kterou bude obtížnější oživit,“ dodala.

Ekonomové rovněž očekávali, že banka sníží základní úrokovou sazbu pětiletých úvěrů, na kterou jsou hypotéky v zemi navázány. Ta se však nezměnila a zůstává na 4,2 %. Většina nových a nesplacených úvěrů v Číně je založena na jednoleté LPR, zatímco pětiletá sazba ovlivňuje ceny hypoték. Čína v červnu snížila obě LPR, aby podpořila ekonomiku.

Došlo také ke snížení krátkodobých a střednědobých sazeb. „Další snížení sazeb by mohlo být oznámeno v souvislosti s vládními výdaji, stejně jako cílená opatření na pomoc trhu s nemovitostmi,“ řekla Catherine Yeung, investiční ředitelka Fidelity International.

Problémů přibývá

Čínská ekonomika se po pandemii, která znamenala uzavření velké části světa, snažila překonat několik hlavních problémů. Minulý týden se opět ukázaly vážné problémy na trhu s nemovitostmi, když krizí zasažený realitní gigant Evergrande požádal v USA o ochranu před bankrotem. Silně zadlužená společnost stále pracuje na multimiliardové dohodě s věřiteli.

Začátkem tohoto měsíce varoval další z největších developerů v zemi, společnost Country Garden, že za prvních šest měsíců roku může zaznamenat ztrátu až 7,6 miliardy dolarů.

Ve stejném týdnu oficiální údaje ukázaly, že Čína poprvé za více než dva roky sklouzla do deflace. Oficiální index spotřebitelských cen, měřítko inflace, klesl minulý měsíc o 0,3 % oproti předchozímu roku.

Mezitím oficiální údaje ukázaly, že čínský dovoz a vývoz v červenci prudce klesl, protože slabší globální poptávka ohrožovala vyhlídky na oživení země.

Peking také přestal zveřejňovat údaje o nezaměstnanosti mladých lidí, které někteří považovali za klíčový ukazatel zpomalení země. V červnu dosáhla v Číně míra nezaměstnanosti 16 až 24letých lidí v městských oblastech rekordního maxima více než 20 %.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.