25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nová kanadská pravidla pro čistou elektřinu by umožnila určité využití fosilních paliv

Kanada ve čtvrtek zveřejnila dlouho očekávaný návrh předpisů o čisté elektřině, jejichž cílem je vytvořit energetickou síť s nulovými emisemi do roku 2035. Uvedla, že bude povoleno určité pokračující používání fosilních paliv.

EU předběžně schválila cenový strop na ruskou ropu ve výši 60 USD za barel

Vlády Evropské unie se ve čtvrtek předběžně dohodly na cenovém stropu ruské námořní ropy 60 dolarů za barel. Měl by existovat mechanismus úpravy, který podle diplomatů a dokumentu, který viděla agentura Reuters, udrží strop na 5 % pod tržní cenou. Informovala o tom i agentura Bloomberg či AP News.

Dohodu ještě musí schválit písemně všechny vlády EU. Polsko, které prosazovalo, aby byl strop co nejnižší, ve čtvrtek večer nepotvrdilo, zda dohodu podpoří, uvedl diplomat EU.

Země EU se celé dny dohadovaly o podrobnostech cenového stropu, jehož cílem je snížit příjmy Ruska z prodeje ropy a zároveň zabránit prudkému nárůstu globálních cen ropy poté, co 5. prosince vstoupí v platnost embargo EU.

Umožní zemím pokračovat v dovozu ruské ropy pomocí západních pojišťovacích a námořních služeb, pokud nebudou platit za barel více, než je dohodnutý limit.

Původní návrh byl příliš vysoký

Původní návrh G7 z minulého týdne počítal s cenovým stropem 65–70 dolarů za barel bez mechanismu úpravy, uvádí agentura Reuters.

Vysoký představitel G7 řekl, že dohoda je „velmi, velmi blízko“ a měla by být dokončena v nadcházejících dnech, nejpozději v pondělí. Vyjádřil přesvědčení, že cenový strop omezí schopnost Ruska bojovat ve válce proti Ukrajině.

Představitelé G7 během vývoje mechanismu cenového stropu bedlivě sledovali trhy s ropou. Náměstek ministra financí USA Wally Adeyemo dříve řekl, že limit 60 dolarů by byl v rámci diskuzí bloku a omezil by ruské příjmy.

Hodnota 60 dolarů by znamenala strop blízko současné ceny ruské ropy, která tento týden klesla pod 60 dolarů za barel, informuje AP News.

Vzhledem k tomu, že se ruská ropa Ural již obchodovala níže, Polsko, Litva a Estonsko odmítly vyšší cenu 65–70 USD za barel. Podle názoru těchto zemí by se nedosáhlo hlavního cíle, kterým je snížení schopnosti Moskvy financovat válku na Ukrajině.

„Cenový strop je stanoven na 60 dolarů s ustanovením, že bude 5 % pod tržní cenou ruské ropy na základě údajů IEA,“ uvedl diplomat EU.

Pravidelné revize cenového stropu

Dokument EU, který viděla agentura Reuters, ukázal, že cenový strop bude revidován v polovině ledna a poté každé dva měsíce. Bude tak možné posoudit, jak systém funguje, a reagovat na možné „turbulence“ na trhu s ropou.

V dokumentu se uvádí, že 45denní „přechodné období“ se bude vztahovat na plavidla přepravující ropu ruského původu, která byla naložena před 5. prosincem a vyložena v konečném místě určení do 19. ledna 2023.

Ruská ropa Ural se ve čtvrtek odpoledne obchodovala kolem 70 dolarů za barel. Cenový strop G7 pro ruskou ropu pocházející z moře má začít platit 5. prosince. Nahradí přímý zákaz EU nakupovat ruskou ropu z moře jako způsob, aby zůstaly zabezpečeny globální dodávky ropy. Rusko totiž produkuje 10 % světové ropy.

Ropa je hlavním pilířem finančních příjmů Kremlu a dosud drží ruskou ekonomiku nad vodou navzdory zákazům vývozu, sankcím a zmrazení aktiv centrální banky, které následovaly po únorové invazi. Rusko vyváží zhruba 5 milionů barelů ropy denně.

Protože klíčové světové přepravní a pojišťovací firmy sídlí v zemích G7, cenový strop pro Moskvu velmi ztíží prodej ropy za vyšší cenu.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.