26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

EU zablokovala Maďarsku 22 miliard eur. Musí splnit podmínky ochrany lidských práv a nezávislého soudnictví

Evropská komise ve čtvrtek uvedla, že zadrží všech 22 miliard eur z fondů soudržnosti EU pro Maďarsko. A to do doby, než vláda splní podmínky související s nezávislostí soudnictví, akademickými svobodami, právy LGBTQI a azylovým systémem. Informovala o tom agentura Reuters či server International Business Times.

Instituce EU se již 12. prosince rozhodly zmrazit 6,3 miliardy eur z finančních prostředků, dokud pravicová a euroskeptická vláda Viktora Orbána nesplní ještě přísnější soubor 17 podmínek. Ty jsou spojené také se soudnictvím a řešením korupce na vysokých úrovních.

22 miliard eur je částka fondů soudržnosti EU, kterou má Maďarsko získat z dlouhodobého rozpočtu EU v letech 2021 až 2027. Tyto převody mají vyrovnat životní úroveň nejbohatších a nejchudších členů. Jsou vypláceny především jako náhrady za peníze vynaložené na dohodnuté cíle jednotlivými vládami.

Podmínka není splněna, nelze tudíž vyplácet výdaje

22 miliard eur pro Maďarsko je vyčleněno na programy zahrnující vzdělávání pro znevýhodněné děti, modernizaci železniční dopravy, přístup k širokopásmovému připojení a pomoc regionům postiženým zavíráním uhelných elektráren, uvádí server International Business Times.

Ve čtvrtek Komise a Budapešť podepsaly takzvanou dohodu o partnerství. Ta podrobně popisuje, jak mají být vynaloženy peníze z rozpočtu EU, a také 11 operačních programů v rámci politiky soudržnosti.

„Evropská komise se domnívá, že horizontální podmínka v Listině základních práv ještě není splněna. To znamená, že Evropská komise nemůže proplácet výdaje. Budeme nadále spolupracovat s maďarskými úřady, abychom tuto situaci překonali,“ řekla Elisa Ferreira, evropská komisařka pro soudržnost a reformy.

Problémem je i zákaz školní výuky o homosexualitě

Kontroverzní maďarský zákon proti LGBTQI+, který omezuje výuku o homosexualitě a transgender otázkách, spolu s „vážnými riziky pro akademickou svobodu a právo na azyl“ znamenají, že Maďarsko nedodržuje Listinu základních práv EU, uvedla Komise. Hotovost tak nemůže být vyplacena, dokud Maďarsko neobnoví soulad, píše agentura Reuters.

Maďarská vláda uvedla, že zákon omezující vzdělávání o genderové a sexuální identitě má chránit děti.

Maďarsko bude moci získat bez jakékoli předchozí akce 1,5 % finančních prostředků ve formě předběžného financování a také určitou hotovost v technické pomoci na přípravu projektů. Země je již dlouho v rozporu s EU v otázkách právního státu, korupce, zacházení se sexuálními menšinami, vzdělávání a migrační politiky.

Kromě fondů soudržnosti EU také zadržuje maďarské granty ve výši 5,8 miliardy eur z ozdravného fondu EU, dokud vláda nevyřeší problémy ohledně nezávislosti soudů.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.