9.7 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Barclays ukončí přímé financování nových ropných a plynových polí

Barclays, britská bankovní instituce, se rozhodla přijmout nová opatření v rámci svého financování projektů v oblasti ropy a plynu. Tento krok je součástí širšího trendu v bankovním sektoru, kde dochází k postupnému odklonu od financování fosilních paliv ve prospěch udržitelnějších a ekologičtějších alternativ.

Exxon překonal odhady. Rok 2023 zakončí se ziskem 36 miliard dolarů

Společnost Exxon Mobil nedávno zveřejnila své finanční výsledky za rok 2023, které odhalují zajímavý pohled na současný stav a budoucí směřování tohoto ropného giganta. Celkový čistý zisk společnosti dosáhl 36 miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters.

Jedná se sice o pokles oproti předchozímu roku, ale stále výrazně nad očekáváním analytiků. Tento výsledek byl poháněn zejména zvýšenou produkcí ropy a plynu a obchodováním s palivy.

Klíčovým milníkem pro Exxon Mobil v roce 2023 bylo zahájení projektu Mobil™ Lithium, který má ambice stát se vedoucím producentem lithia pro globální trhy s bateriemi a elektrickými vozidly. Společnost plánuje první produkci lithia v roce 2027 a do roku 2030 by mohla vyrábět dostatek lithia pro zásobování přibližně milionu elektrických vozidel ročně. Tento krok ukazuje, že Exxon Mobil se snaží rozšířit své portfolio mimo tradiční ropný a plynárenský sektor.

Dalším významným krokem bylo dokončení akvizice společnosti Denbury Inc. za 4,8 miliardy dolarů v akciích Exxon Mobil. Tato akvizice dává společnosti přístup k největší vlastní a provozované síti potrubí pro oxid uhličitý v USA, což je klíčové pro projekty zachycování a skladování uhlíku.

Rozvoj ropných a plynárenských aktivit

Významným přínosem pro finanční výkonnost Exxon Mobil byly také zisky z obchodování, zejména v oblasti paliv. Ty přispěly k nárůstu provozního zisku o 1,1 miliardy dolarů. Společnost také oznámila, že překonala svůj cíl snížení nákladů z roku 2019 o 700 milionů dolarů.

Celkové kapitálové výdaje společnosti v roce 2023 činily 26,32 miliardy dolarů a Exxon Mobil plánuje i nadále investovat do svých projektů. V roce 2024 se zaměřuje na rozvoj svých ropných a plynárenských aktivit. Kromě toho společnost vydala akcionářům 32 miliard dolarů formou odkupů akcií a dividend, uvádí agentura Reuters.

Společnost také uzavřela dohodu o fúzi s Pioneer Natural Resources v hodnotě 59,5 miliardy dolarů, která by měla být uzavřena ve druhém čtvrtletí roku 2024. Tato transakce by měla zvýšit investice společnosti v USA a zrychlit snížení emisí.

Tato zpráva ukazuje, že Exxon Mobil se aktivně přizpůsobuje měnícím se tržním podmínkám a snaží se rozšířit své aktivity mimo tradiční ropný sektor, a to jak v oblasti obnovitelných zdrojů energie, tak v oblasti technologií pro zachycování a skladování uhlíku​.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.