Podle technologického giganta neexistují dostatečné důkazy pro prokázání jeho údajného držení monopolu, ani újmy způsobené na jeho uživatelích. Žalobu proti sociální síti Facebook podala federální vláda spolu s téměř všemi americkými státy v prosinci. Společnost se proti ní ohradila ve středu a žádá soudce o její zamítnutí. Uvedla to agentura Reuters. Žalobci mají na svou odpověď čas do začátku dubna.
Pomocí žaloby chtělo pětačtyřicet amerických států spolu s americkou federální vládou dosáhnout rozdělení společnosti Facebook. Pokud by jejich strana vyhrála, musel by totiž prodat chatovací aplikaci WhatsApp a známou aplikaci na sdílení fotek Instagram. Podle nich totiž Facebook dlouhodobě a neférově potlačuje konkurenci a skupuje největší rivaly jako jsou právě zmíněné odkoupené aplikace. Žalobci dále v prosincové žalobě požadují, aby Facebook úřady vždy upozornil v případě zisku nad 10 milionu amerických dolarů.
Facebook však veškerá tato tvrzení zamítl a požádal soudce o zrušení žaloby. Odsoudil i důkazné e-maily, které žalobci předložili. Mělo se jednat o zprávy šéfa firmy Marka Zuckerberga, v nichž varoval před rostoucí soutěživostí společností Instagram a WhatsApp. Druhá strana také podle firmy dostatečně neprokázala údajnou újmu na uživatelích i žalujících státech. Navíc prý na stížnost čekala moc dlouho, protože žaloba přišla po více než čtyřech letech od odkoupení WhatsAppu roku 2014 a Instagramu dva roky předtím.
Bojovat musí Facebook na více frontách. Spolu s Googlem řeší i potyčky s médii
V oficiální vydané zprávě Facebook také obvinil dotyčné státy z toho, že ignorují realitu a soutěživost trhu, na kterém se musí společnost pohybovat. „Lidé po celém světě využívají naše produkty ne proto, že musí, ale protože činí jejich životy lepšími,“ napsala dále firma. Současné výzvy týkající se nebezpečí sdíleného obsahu, ochrany svobodných voleb či soukromí uživatelů pak dle ní nepatří pod oblast antimonopolního zákonu. Řešit by se měly spíše za pomocí nových státních regulací.
Žalobci dohromady loni proti Facebooku podali pět žalob, které zahrnovaly také stížnosti proti společnosti Google. Ta měla monopol naopak tvořit mezi vyhledávacími servery a na poli on-line reklam. V červenci minulého roku pak před soudcovskou komisí své činy obhajovala s Facebookem a Googlem také firma Amazon a Apple. K řešení hrozby monopolu technologických firem na se blíží také Evropská unie (EU). Její komise totiž v současnosti projednává, zda Apple a Facebook neporušili pravidla ekonomické soutěže uvnitř EU.
Bojovat ale budou muset zmíněné společnosti na více formách. Ve středu totiž američtí zákonodárci představili návrh legislativy, který chce potlačit „kradení“ reklam mediálním organizacím ze strany velkých technologických podniků jako je právě Facebook a Google. Po jejím případném schválení by mělo být vyjednávání ohledně ušlých zisků pro média jednodušší. Sociální sítě jako Facebook si totiž za pomocí sdílení článků nechávají čtenáře pro sebe, čímž těží také z reklam, které k příspěvkům dodají. Jenže ty autory textů nejsou, a ti opravdoví tak o vydělané peníze přijdou.