25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Burger King čelí žalobě kvůli velikosti Whoppera

Americký soudce rozhodl, že Burger King musí čelit žalobě, která tvrdí, že jeho burger Whopper vypadá na jídelním lístku větší, než ve skutečnosti je.

Společnost Glencore uplácela úředníky při těžbě ropy v Africe. Na pokutě zaplatí miliardy

Britská dceřiná společnost těžebního giganta Glencore musí zaplatit více než 275 milionů liber (přes 7,7 miliard Kč). Uplácela úředníky v afrických zemích, aby získala přístup k ropě. Informovala o tom BBC a CNN Business.

Úplatky společnosti Glencore

V letech 2011–⁠2016 vyplatila společnost prostřednictvím svých zástupců a zaměstnanců 23 milionů liber (téměř 650 milionů Kč) úředníkům ropných společností v Nigérii, Kamerunu a Pobřeží slonoviny, informuje BBC. Prokurátoři uvedli, že zaměstnanci a agenti společnosti Glencore Energy UK používali k převozu hotovosti na úplatky soukromá letadla.

Glencore se v červnu přiznala k sedmi korupčním trestným činům. Spolu s pěti obviněními z úplatkářství dceřiná společnost přiznala, že nezabránila agentům v uplácení za účelem získání ropných kontraktů v Rovníkové Guineji a Jižním Súdánu.

Pokuta a zabavení financí

Soudce Peter Fraser u korunního soudu v Southwarku nařídil společnosti zaplatit pokutu ve výši 182,9 milionu liber (5,1 miliard Kč). Zároveň schválil, že společnosti bude zabaveno 93,5 milionu liber (2,6 miliardy Kč). Soudce také uvedl, že trestné činy, k nimž se Glencore přiznala, představují „korupci ve společnosti v rozsáhlém měřítku, při níž byly na úplatky použity velmi značné finanční částky“.

„Korupce má delší trvání a probíhala v pěti různých zemích západní Afriky. Ale měla svůj původ v oddělení obžalovaného pro obchodování s ropou v západní Africe v Londýně. Byla endemická mezi obchodníky v tomto konkrétním oddělení,“ dodal.

Historie společnosti

Společnost Glencore, která byla založena v roce 1974, je jednou z největších nadnárodních těžařských společností na světě.

Její dceřiné společnosti působí ve více než 35 zemích. Londýnská pobočka společnosti Glencore obchoduje především s ropou. Jedna z jejích divizí pro ropu má na starosti západní Afriku.

Soukromá letadla naplněná hotovostí

V srpnu 2011 odletěli dva manažeři společnosti Glencore soukromým letadlem ze Švýcarska do Jižního Súdánu s hotovostí za více než 20 milionů Kč. Podle SFO byly peníze zaúčtovány jako výdaj potřebný k otevření kanceláře v zemi. Prostřednictvím místního zástupce však společnost peníze vyplatila úředníkům nově ustavené vlády v Jižním Súdánu, uvedla CNN Business.

V letech 2012 až 2015 obchodník společnosti Glencore a nigerijský agent vybrali ze švýcarské pokladny společnosti Glencore hotovost v hodnotě celkem 344 milionů Kč. Ta byla soukromým letadlem přepravena do Kamerunu, kde byla použita k uplácení úředníků.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.