26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Řecký premiér: Ekonomika země letos vzroste o 5,9 %, přijdou daňové úlevy

Řecko se před třemi lety dostalo z finanční krize. Pandemie koronaviru ale zemi opět přinesla značný ekonomický propad. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v sobotu prohlásil, že ekonomika země v letošním roce vzroste o 5,9 %. Nastínil také daňové úlevy. Informuje o tom agentura Reuters.

V roce 2018 se Řecko vymanilo z finanční krize, která zemi sužovala deset let. V loňském roce však opět ekonomika propadla, a to o 8,2 %. Kvůli omezením a situaci ve světě země bojovala s narušením cestovního ruchu a v roce 2020 zemi navštívilo pouhých 7 milionů návštěvníků oproti rekordním 33 milionům v roce 2019.

Turismus představuje asi pětinu ekonomiky a pětinu pracovních míst, uvádí agentura Reuters. V roce 2020 přinesl příjmy ve výši 4 miliard eur, což je méně než čtvrtina oproti roku 2019. Vláda uvádí, že letos počítá se 40 až 50% úrovní roku 2019, kdy odvětví přineslo 18 miliard.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku řecká ekonomika vzrostla o 3,4 procenta, čímž překonala prognózy. Dle analytiků stojí za růstem především zrušení opatření kvůli uzavření a podpora od státu, cestovní ruch ale méně. Jeho dopad se dle očekávání projeví ve třetím čtvrtletí.

Střednědobý fiskální plán vlády předpokládal pro rok 2021 růst o 3,6 %, nyní však premiér oznámil ještě větší nárůst. „Dnes oznamujeme revizi cíle pro rok 2021 z 3,6 % na 5,9 %, uvedl Mitsotakis ve svém výročním projevu ve městě Soluň. Uvedl, že je země silnější, než byla po mnoho let. „Je silnější ekonomicky, je silnější geopoliticky. Jeho image v zahraničí se změnila,“ sdělil.

Premiér oznámil také změny, co se týče daní. Úlevy by měly přijít na pomoc podnikům a domácnostem zastiženým pandemií koronaviru. Vláda dle něj zachová nižší, 13 %, sazbu DPH pro kávu a nealkoholické nápoje, cestovní ruch, kina a tělocvičny. Chce tím vyrovnat zvýšení cen energií a dalšího nezbytného zboží vyvolané prudce rostoucími globálními cenami plynu a dopravy, píše agentura Reuters. 30% snížení daní pak čeká na malé podniky, které se sloučí.

V plánu má vláda také nabídnout více příspěvků na vytápění chudým domácnostem. Na dotace na elektřinu chce dát 150 milionů eur. Lidem ve věku 15-17 let pak vláda po naočkování nabídne 50 gigabajtů bezplatných dat.

Premiér se vyjádřil i k nedávným požárům. Jeho vláda dle něj provede rychlý přechod od silně znečišťujícího hnědého uhlí k obnovitelné energii. Asi 24 miliard eur pak bude investováno do projektů šetrných k životnímu prostředí s pomocí fondů EU, uvádí Associated Press.

Během projevu však v zemi probíhaly protesty. Více než 15 tisíc lidí vyšlo do ulic nejen kvůli hospodářské politice, ale i kvůli vakcínám. Policie se pomocí slzných plynů a vodního děla snažila rozehnat dav, který házel kameny i zápalné zbraně. Dle agentury Associated Press policie odhaduje celkový počet protestujících na 21 tisíc.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.