Více
  14.3 C
  Czech
  Sobota, 1 října, 2022

  FAO: Globální ceny potravin klesají už pátý měsíc v řadě

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Globální ceny potravin podle indexu OSN již pátý měsíc klesají. Jeden z hlavních tlaků zvyšujících životní náklady by tak mohl zeslábnout. Stojí za tím větší jistota ohledně sklizně, zejména v Kanadě, USA a Rusku, ale rovněž obnovení vývozu pšenice z černomořských přístavů. Informuje o tom stanice BBC News a deník Daily News.

  Globální ceny potravin již pátý měsíc v řadě klesají. Ukázal to index Organizace pro výživu a zemědělství (FAO). To naznačuje, že jeden z nejvýznamnějších tlaků na životní náklady by mohl zeslábnout, napsala stanice BBC News.

  Pokles cen potravin ovlivnilo podle Erin Collier z FAO hned několik faktorů. Tím hlavním je dohoda o znovuotevření černomořských ukrajinských přístavů podporovaná OSN. Svou roli v tom ale sehrála také větší jistota ohledně úrody, hlavně pak v Kanadě, USA a Rusku.

  Podle Collier jsou všechny tři země předními vývozci pšenice. Ceny cukru a ropy podle ní pomohlo snížit zmírnění vývozních omezeních. Slabší poptávka po určitých produktech zase pomohla snížit ceny masa a mléčných výrobků.

  Podle deníku Daily News došlo v srpnu k poklesu cen potravin o 1,9 procenta. Rostlinné oleje se po poklesu o 3,3 procenta vrátily na úroveň před rokem. Index obilovin FAO se propadl o 1,4 procenta díky poklesu cen pšenice o 5,1 procenta.

  Jeden z největších přispěvatelů k inflaci

  Náklady na potraviny jsou jedním z největších přispěvatelů k inflaci na celém světě. Srpnová inflace v Eurozóně činila 9,1 procenta. K tomu největší měrou přispěly ceny energií (38,3 procenta), ale dalším stimulem pro inflaci byly ceny potravin (10,9 procenta).

  Collier dodala, že důvod, proč snižující se ceny potravin nepociťují všechny země stejně, jsou rozbité dodavatelské řetězce. Globální ceny potravin navíc ovlivňuje také extrémní počasí způsobené klimatickými změnami.

  Collier varuje, že světové ceny potravin zůstávají vyšší než během cenového vrcholu v roce 2011.

  „Momentálně je ve hře mnoho faktorů, které stále drží ceny vysoko. Patří mezi ně prudce rostoucí ceny energií, což znamená, že pro zemědělce zůstávají extrémně drahá hnojiva, a také nejistota ohledně dodávek,“ řekla.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Reklama