17.4 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Evropská centrální banka zvýší poprvé za 11 let úrokové sazby

Evropská centrální banka oznámila, že se chystá příští měsíc v eurozóně poprvé za posledních 11 let zvýšit úrokové sazby. Zakročila tak proti rostoucí inflaci, která má ještě několik let zůstat nepříznivá. Další zvýšení úrokových sazeb banka očekává později v roce. Informovala o tom stanice BBC a Euronews. 

Evropská centrální banka (ECB) rozhodla o červencovém navýšení úrokových sazeb o 0,25 procenta. Stane se tak poprvé za 11 let, upozorňuje BBC News. V případě stále rostoucí inflace zvýší banka úrokové sazby ještě v září, a to nejspíše ještě výrazněji, uvádí Euronews. Hlavní úroková sazba ECB aktuálně činí -0,50 procenta. 

ECB se tak snaží o zastavení prudkého nárůstu inflace, která v květnu dosáhla 8,1 procenta. Inflace zrychluje kvůli následkům pandemie covidu-19, zastaveným dodavatelským řetězcům a válce na Ukrajině. To vedlo ke zvýšením cen potravin a energií. 

„Vysoká inflace je velkou výzvou pro nás všechny. Rada guvernérů zajistí, aby se inflace vrátila ve střednědobém horizontu ke 2 procentům,” uvedla ECB v prohlášení. „Není to o jednom kroku. Je to cesta,” upozornila prezidentka ECB Christine Lagarde.

Ona očekává, že inflace zůstane po nějakou dobu nepříznivou. „Očekáváme, že bude mít červencové zvýšení okamžitý dopad na inflaci? Odpověď zní, ne,” dodala Lagarde. 

Výhled inflace na následující roky 

Podle odhadů ECB letos inflace dosáhne 6,8 procenta, v roce příštím zpomalí na 3,5 procenta a v roce 2024 na 2,1 procenta. 

Kromě toho banka přehodnotila své prognózy ekonomického růstu členů eurozóny a snížila jej pro letošní rok z 3,7 procenta na 2,8 procenta a pro příští rok z 2,8 procenta na 2,1 procenta. 

Ceny energií podle banky vzrostly oproti loňskému roku o 40 procent. Ceny potravin v květnu poskočily částečně kvůli dopadu ruské invaze na dodávky potravin o 7,5 procenta. 

Seema Shah ze společnosti Principal Global Investors varuje, že vzhledem k nárůstu inflace a zvyšujícím se úrokovým sazbám čelí eurozóna hrozbám stagflace. „Zdražování zoufale vysokých životních nákladů znamená, že ekonomický růst eurozóny během druhé poloviny tohoto roku zpomalí, přičemž recese je stále pravděpodobnějším scénářem, zvláště dnes s prudkým zpřísněním politiky bank,” řekla.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

1 komentář

  1. Ještě že nejsme v ÚNII, Staletí se úročily peníze z prostého důvodu ,aby se investovat vyplácelo. To že se půjčovaly bezúročně prachy jen znehodnocovalo práci minulých generací.

Comments are closed.