Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 13 srpna, 2022

  Eurozóně dochází dech. Inflace dosáhla rekordního 8,6 procenta

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Inflace dosáhla v Eurozóně za měsíc červen nového rekordu. Podle předběžných údajů evropského statistického úřadu Eurostat zveřejněných dnešním dnem dosáhla inflace v eurozóně minulý měsíc 8,6 procenta, informuje stanice CNBC a agentura Bloomberg.

  Evropský statistický úřad Eurostat dnes zveřejnil předběžné údaje o inflační situaci v Eurozóně. Podle nich inflace za měsíc červen dosáhla nového rekordu 8,6 procenta. Ekonomové dotázaní agenturou Reuters přitom odhadovali zrychlení na 8,4 procenta, ekonomové oslovení agenturou Bloomberg 8,5 procenta.

  V květnu inflace zrychlila na 8,1 procenta. To znamená, že životní náklady v Eurozóně dále rostou, upozorňuje stanice CNBC.

  Jediné pozitivní výsledky zaznamenalo Německo. Začátkem tohoto týdne informovalo, že inflace v zemi zpomalila o 0,5 procenta. Experti uvedli, že to způsobily vládní dotace vyčleněné na zmírnění dopadu vysokých cen energií. Varují, že to ještě není konec inflační turbulence.

  Inflační rekordy zaznamenaly v červnu státy Francie a Španělsko. Inflace v druhé zmíněné zemi poprvé od roku 1985 překonala hranici 10 procent.

  Kdy nastane recese?

  Evropská centrální banka (ECB) na zrychlující inflaci poprvé za 11 let zareaguje zvýšením úrokových sazeb. Její představitelé se sejdou koncem července, aby tuto záležitost oznámili. Podruhé navýší úrokové sazby v září.

  „Pokud se inflační výhled nezlepší, budeme mít dostatek informací k dynamičtějším reakcím,“ nastínila možné budoucí kroky prezidentka ECB Christine Lagarde. ECB jedná v obavách z často diskutované recese.

  Rovněž se zvyšuje strach z budoucnosti měnové politiky v Eurozóně. Pokud by ECB zvýšila úrokové sazby příliš rychle, mohla by vedlejším efektem brzdit ekonomický růst ještě více.

  Jisté je, že Eurozóně dochází dech. Je pouze otázkou, zda recese přijde letos, nebo příští rok. Ekonomové, investoři ani analytici se na příchodu recese nedokážou shodnout. Vliv na to budou mít také ekonomické tlaky stále trvající války na Ukrajině. Evropští představitelé se zatím tématu recese vyhýbají.

  Hlavní ekonom ECB Philip Lane nabádá k ostražitosti. „Očekáváme pozitivní tempo růstu proti ztrátě dynamiku růstu,“ přiznal Lane. „Na jedné straně to mohou být síly, které udrží inflaci déle vyšší, než se očekávalo. Na druhou stranu tady máme riziko zpomalení ekonomiky, které by však zmírnilo inflační tlaky,“ dodal.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama