26.3 C
Czech
Čtvrtek 28. září 2023

Evropské státy se shodly na zastropování cen plynu

Evropská unie (EU) se dohodla na zastropování cen zemního plynu. S tímto krokem nakonec souhlasil i jeho největší odpůrce, Německo. Kreml to označil za nepřijatelný útok na tržní ceny.

Zákaz nemanželského sexu cestovní ruch nepoškodí, prohlásil guvernér Bali

Guvernér Bali trvá na tom, že zákaz nemanželského sexu nepředstavuje bezpečností rizika pro zahraniční turisty a cestovní kanceláře. Experti však vysvětlují, že novou legislativu mohou cestovatelé vnímat jako negativní reklamu. Bali je centrem turistického ruchu v Indonésii, které se snaží vzpamatovat z pandemického období.

Eurozóně dochází dech. Inflace dosáhla rekordního 8,6 procenta

Inflace dosáhla v Eurozóně za měsíc červen nového rekordu. Podle předběžných údajů evropského statistického úřadu Eurostat zveřejněných dnešním dnem dosáhla inflace v eurozóně minulý měsíc 8,6 procenta, informuje stanice CNBC a agentura Bloomberg.

Evropský statistický úřad Eurostat dnes zveřejnil předběžné údaje o inflační situaci v Eurozóně. Podle nich inflace za měsíc červen dosáhla nového rekordu 8,6 procenta. Ekonomové dotázaní agenturou Reuters přitom odhadovali zrychlení na 8,4 procenta, ekonomové oslovení agenturou Bloomberg 8,5 procenta.

V květnu inflace zrychlila na 8,1 procenta. To znamená, že životní náklady v Eurozóně dále rostou, upozorňuje stanice CNBC.

Jediné pozitivní výsledky zaznamenalo Německo. Začátkem tohoto týdne informovalo, že inflace v zemi zpomalila o 0,5 procenta. Experti uvedli, že to způsobily vládní dotace vyčleněné na zmírnění dopadu vysokých cen energií. Varují, že to ještě není konec inflační turbulence.

Inflační rekordy zaznamenaly v červnu státy Francie a Španělsko. Inflace v druhé zmíněné zemi poprvé od roku 1985 překonala hranici 10 procent.

Kdy nastane recese?

Evropská centrální banka (ECB) na zrychlující inflaci poprvé za 11 let zareaguje zvýšením úrokových sazeb. Její představitelé se sejdou koncem července, aby tuto záležitost oznámili. Podruhé navýší úrokové sazby v září.

„Pokud se inflační výhled nezlepší, budeme mít dostatek informací k dynamičtějším reakcím,“ nastínila možné budoucí kroky prezidentka ECB Christine Lagarde. ECB jedná v obavách z často diskutované recese.

Rovněž se zvyšuje strach z budoucnosti měnové politiky v Eurozóně. Pokud by ECB zvýšila úrokové sazby příliš rychle, mohla by vedlejším efektem brzdit ekonomický růst ještě více.

Jisté je, že Eurozóně dochází dech. Je pouze otázkou, zda recese přijde letos, nebo příští rok. Ekonomové, investoři ani analytici se na příchodu recese nedokážou shodnout. Vliv na to budou mít také ekonomické tlaky stále trvající války na Ukrajině. Evropští představitelé se zatím tématu recese vyhýbají.

Hlavní ekonom ECB Philip Lane nabádá k ostražitosti. „Očekáváme pozitivní tempo růstu proti ztrátě dynamiku růstu,“ přiznal Lane. „Na jedné straně to mohou být síly, které udrží inflaci déle vyšší, než se očekávalo. Na druhou stranu tady máme riziko zpomalení ekonomiky, které by však zmírnilo inflační tlaky,“ dodal.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.