Trvající krize ve státě New York týkající se závislosti na opioidech vyústila v soudní proces, který začne v úterý. Farmaceutický gigant Johnson & Johnson se ho však nezúčastní, jelikož státu vyplatil 230 milionů dolarů. Firma tím urovná obvinění, že touhu po opioidech u zákazníků dlouhodobě živila. Zároveň však nadále odmítá uznat jakékoli provinění. Uvedl to server BBC. Mezi opioidy patří jak volně dostupné léky na bolest, tak například heroin.
Kromě toho, že za údajné podporování závislosti na opioidech musí americká farmaceutická firma Johnson & Johnson zaplatit přes 200 milionů dolarů, měla by také přestat prodávat jisté léky. Zákaz by platil celonárodně a z prodeje by se stáhly především prášky na bolest, ale také další produkty související s opioidy. Firma by je pak nesměla ani žádným způsobem propagovat. I když vedení Johnson & Johnson přistoupilo k splacení požadované částky, odmítá nadále uznat vinu. Uhrazení pokuty mu pak umožní, aby se v úterý neúčastnilo soudu, kde se před státem New York musí bránit další společnosti a distributoři zmíněných nebezpečných látek.
Závazek gigantické farmaceutické firmy zaplatit pokutu je pak v souladu s předchozími dohodami. Vedení Johnson & Johnson totiž kvůli dřívějšímu urovnání obvinění z podporování prodeje opioidů přislíbilo uhradit 5 miliard dolarů. „Společnost Johnson & Johnson pomohla živit oheň, ale dnes se zavázala k opuštění byznysu s opioidy. Ne pouze v New Yorku, ale po celém státě,“ uvedla k případu generální prokurátorka New Yorku Letitia James. Společnost Johnson & Johnson na druhou stranu popsala, že veškeré její akce „související s prodejem a propagací důležitých léků proti bolesti na předpis byly vždy přiměřené a zodpovědné“.
Závislost na opioidech začíná u léků proti bolesti, skončit ale může u heroinu
Opioidy jsou drogy pocházející z opiového máku, které umožňují zablokovat nervové signály mezi mozkem a tělem. Používají se proto často jako legální léky na bolest, patří mezi ně například oxycodone nebo hydrocodone. Pokud na nich ale pacienti začnou být závislí, mohou se přesunout k ilegálním a nebezpečnějším drogám, jako je heroin. Podle Amerického centra pro kontrolu chorob a prevence na předávkování opioidy zemřelo ve Spojených státech amerických mezi lety 1999 a 2019 téměř půl milionů lidí.
Nejvyšší míru předávkování opioidovými látkami má pak ve Spojených státech amerických (USA) Západní Virginie. Podobné případy začaly v USA přibývat od počátku 21. století. Zmiňované léky na bolest se totiž od té doby více prodávaly jak v lékárnách, tak u doktorů, a to přesto, že jsou na předpis. Soudy s farmaceutickými firmami pak letos na jaře zahájil také stát Kalifornie nebo zmiňovaná Západní Virginie, kde v květnu odstartoval proces se třemi hlavními distributory opioidů na předpis.