Koronavirová krize způsobila pokles prodeje vína. Celosvětová produkce tak zůstane pod pětiletým průměrem tento rok. Uvedla to v úterý dle agentury Reuters Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV).
OIV letošní světovou produkci stanovila v počátečních odhadech mezi 253,9 milionu a 262,2 milionu hektolitrů (jeden hektolitr je 133 standardních lahví). Přestože vinice v Evropské unii těžily z dobrých povětrnostních podmínek, výrobci a vlády produkci omezili, aby čelili negativním dopadům pandemie. Pod průměrem se ocitla celosvětová produkce vína druhý rok po sobě.
„To nemusí být nutně považováno za špatnou zprávu pro odvětví vína, vzhledem k současné situaci, kdy geopolitické napětí, změna klimatu a pandemie covid-19 vyvolávají vysoký stupeň nestability a nejistoty na globálním trhu s vínem,“ uvedla OIV v prezentaci.
Například ve Francii se producenti šampaňského dohodli, že letos nasbírají o 20% hroznů méně.
OIV očekává, že státy EU, mezi něž patří tři největší producenti vína na světě – Itálie, Francie a Španělsko – vyrobí 159 milionu hektolitrů. Jedná se o nárůst o 5% oproti roku 2019, ale stále pod průměrem.
Odhaduje se, že na jižní polokouli poklesne celková produkce v roce 2020 o 8% oproti roku 2019, zejména v důsledku prudkého poklesu v Argentině (-17%), Chile (-13%) a Austrálii (-11%).
Ve Spojených státech předběžné odhady uvádějí 24,7 milionu hektolitrů, což je o 1% více než v roce 2019. Prognóza by ale mohla být změněna, až se v nadcházejících měsících objeví další informace o důsledcích požárů v oblastech Napa a Sonoma.